Wsparcie zawodowe dla kobiet z rodzin górniczych

Nawet 15 tys. kobiet w woj. śląskim może skorzystać z modelu wsparcia wypracowanego w ramach trwającego w Jastrzębiu Zdroju projektu "Śląskie Wyzwania". Chodzi o zwalczanie częstego w rodzinach górniczych stereotypu nt. podejmowania pracy przez kobiety.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wsparcie zawodowe dla kobiet z rodzin górniczych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 kwi 2013 22:00


Jak poinformowała Paulina Cius z koordynującego przedsięwzięcie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach (WUP), właśnie rozpoczął się nabór 80 uczestniczek projektu. To one będą pierwszymi, które skorzystają z modelu wypracowanego w pierwszej fazie przedsięwzięcia. Efektem całego projektu ma być powstanie kompleksowego modelu aktywizacji zawodowej i integracji społecznej kobiet bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo.

"Jastrzębie Zdrój zostało wybrano jako miasto-powiat, gdzie takich kobiet zarejestrowanych jest bardzo dużo, a kopalnie są praktycznie jedynymi dużymi pracodawcami. Ten model będzie docelowo dotyczył nie tylko kobiet z rodzin górniczych, ale też osób zagrożonych wykluczeniem, np. samotnych matek w hermetycznych środowiskach" - wskazała Cius.

W lutym tego roku w Jastrzębiu Zdroju zarejestrowanych było 2462 bezrobotnych kobiet (na 4 tys. bezrobotnych ogółem). 1176 z nich było bezrobotnych długotrwale.

Pierwszym, zrealizowanym już etapem projektu była faza badawcza, w którą zaangażowali się naukowcy Uniwersytetu Śląskiego. Przeprowadzone wśród kobiet z jastrzębskich rodzin górniczych ankiety dotyczyły m.in. ich potrzeb - w odniesieniu do życiowej sytuacji. Na tej podstawie powstał zarys modelu przewidujący m.in. pracę psychologa z całą górniczą rodziną - w formie stałego asystenta rodziny. Ma on budować bliższą niż w dotychczasowych działaniach relację z uczestniczkami i ich otoczeniem.

"To będzie praca nie tylko z żoną górnika, ale też z samym górnikiem czy córką - aby zmieniać funkcjonujący często w takich rodzinach stereotyp, że ja, górnik, jestem żywicielem rodziny i po co, kobieto, masz iść do pracy" - zaznaczyła Cius.

Taki utrwalony sposób myślenia powoduje problemy nie tylko np. przy utracie przez górników pracy, ale też np. po wypadkach. Jak wynika z doświadczeń zaangażowanej w projekt Fundacji Rodzin Górniczych, w takich sytuacjach część górniczych rodzin pozostaje bez środków do życia i bez możliwości znalezienia pracy przez nieposiadające doświadczeń ani kwalifikacji kobiety.

Z szacunków badaczy wynika, że problem trwale niepracujących kobiet w rodzinach górniczych, które mogą spotkać się z potrzebą podjęcia pracy zawodowej, może w całym regionie dotyczyć nawet 15 tys. osób. Instytucje i organizacje, które będą z nimi pracowały, będą mogły wykorzystać powstający w ramach "Śląskich Wyzwań" podręcznik zawierający opis metodologii, procedur, schematów i narzędzi stosowanych we wdrażaniu wypracowanego w projekcie modelu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.