PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wskaźnik Rynku Pracy rośnie piąty miesiąc z rzędu

  • Autor: PAP/AH
  • 30 wrz 2019 9:48

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, we wrześniu ponownie wzrósł; to piąty miesiąc wzrostu jego wartości - podało w piątek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Wskaźnik Rynku Pracy rośnie piąty miesiąc z rzędu
fot. Pixabay
REKLAMA
  • Sezonowy wzrost bezrobocia lub wyhamowanie jego tempa spadku, występuje zwykle o tej porze roku, jednak obecnie w gospodarce pojawiły się czynniki, które mogą zapowiadać odwrócenie dotychczasowych tendencji - zwrócili uwagę eksperci Biura.
  • To rekordowo niski poziom stopy bezrobocia, a także wydrenowany rynek zasobów pracy. 
  • Eksperci podkreślili jednocześnie, że optymistyczne symptomy płyną ze zmiany liczby bezrobotnych, którzy znaleźli pracę.

Jak wyjaśnili chodzi o głównie dwa czynniki. Pierwszy to - rekordowo niski poziom stopy bezrobocia, który powoduje, że spadki o tej samej relatywnej wartości w ujęciu bezwzględnym muszą być coraz mniejsze. Drugą przyczyną jest "wydrenowany rynek zasobów pracy", szczególnie jeśli chodzi o pracowników wykwalifikowanych. "Ich długotrwały brak powoduje, że część pracodawców sięgnie po mechanizację i automatyzację, ci zaś, którzy nie będą w stanie ponosić tego typu nakładów - ograniczą rozwój swej działalności, co przejawi się ograniczeniem tworzenia nowych miejsc pacy" - wskazano.

Trzecim czynnikiem, który zdaniem BIEC będzie miał wpływ na rynek pracy, to możliwe osłabienie koniunktury gospodarczej w naszym najbliższym otoczeniu, co - jak podkreślono - już jest odczuwalne wśród polskich przedsiębiorstw.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Aktualnie, podobnie jak przed miesiącem, trzy składowe wskaźnika oddziałują w kierunku spadku jego wartości, a tym samym prognozują możliwość spadku stopy bezrobocia. Z kolei, wpływ pięciu zmiennych zapowiada pogorszenie sytuacji na rynku pracy i możliwy jego wzrost" - wyjaśniono.

Czytaj także: Płaca minimalna, bezrobocie, wzrost pensji. Resort podsumował najważniejsze zmiany na rynku pracy

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wskaźnik Rynku Pracy rośnie piąty miesiąc z rzędu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA