PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wskaźnik Rynku Pracy: Do tej pory rynek pracy uchronił się przed zapaścią

  • Justyna Koc
    jk
  • 30 gru 2020 9:47

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w grudniu br. zmalał o nieco ponad 1 punkt. Jest to częściowa korekta dużego wzrostu wartości wskaźnika, który odnotowano w listopadzie. Miesiąc temu wskaźnik wzrósł o 4 punkty, ale był to wyjątek, bo poza listopadem wartość wskaźnika maleje od 6 miesięcy.

Wskaźnik Rynku Pracy: Do tej pory rynek pracy uchronił się przed zapaścią
Pomimo, że stopa bezrobocia w ostatnim półroczu nie wzrosła, to redukcja liczby pracowników w sektorze przedsiębiorstw była istotna (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Dane na temat bezrobocia wskazują, że rynek pracy jak do tej pory uchronił się przed zapaścią.
  • Przedłużający się stan niepewności, wprowadzanie kolejnych ograniczeń działalności gospodarczej i wzrost kosztów jej prowadzenia w wyniku wyższych cen energii i wyższego wynagrodzenia minimalnego mogą wielu pracodawców zmusić do redukcji zatrudnienia.
  • Osoby pozostające bez pracy przez dłuższy czas, rzadko kiedy ją znajdują - mimo 13-proc. wzrostu napływu nowych ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy, zatrudnienie znalazło o blisko 3 tys. mniej osób (o 4 proc. ) niż w październiku.

Jak informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), aktualnie pięć składowych wskaźnika zapowiada spadek jego wartości, a jedynie dwie zapowiadają jego wzrost.

Lockdown i narodowa kwarantanna odbiją się na firmach

Druga fala epidemii koronawirusa, dotychczasowy faktyczny lockdown i zapowiedziana od końca grudnia narodowa kwarantanna z pewnością odcisną swoje piętno na wynikach finansowych przedsiębiorstw wielu branż. W konsekwencji, można spodziewać się również negatywnych skutków dla rynku pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pomimo że stopa bezrobocia w ostatnim półroczu nie wzrosła (od sześciu miesięcy pozostaje na niezmienionym poziomie 6,1 proc.), to redukcja liczby pracowników w sektorze przedsiębiorstw była istotna. W ciągu ostatniego roku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się o ponad 40 tysięcy. Najwięcej redukcji odnotowano w budownictwie - 17 tyś., w handlu detalicznym - około 16 tysięcy pracowników i w przemyśle samochodowym - około 10 tyś. pracowników. Jednocześnie znacząco wzrosło zatrudnienie w transporcie i gospodarce magazynowej - około 12 tysięcy pracowników.

Kolejne kwarantanny i lockdowny stawiają pracodawców przed trudną decyzją: utrzymać stan zatrudnienia i przeczekać pandemię pomimo strat, czy zacząć zwalniać pracowników aby uniknąć bankructwa? Program szczepień daje pewną nadzieję na stopniowy powrót do normalności, co daje nadzieję na uniknięcie znaczących zwolnień pracowników, zwłaszcza, że pracodawcy zdają sobie sprawę, że polski rynek pracy cierpi na brak pracowników.

Zamrozić zwolnienia i rekrutacje

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wskaźnik Rynku Pracy: Do tej pory rynek pracy uchronił się przed zapaścią

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA