PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

WOT ogłasza nabór przewodników psów do grupy poszukiwawczo-ratowniczej

  • Autor: PAP/KDS
  • 10 paź 2019 10:32

W Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rusza rekrutacja przewodników z psami, którzy będą wchodzić w skład grupy poszukiwawczo ratowniczej – poinformowało w czwartek dowództwo WOT.

WOT ogłasza nabór przewodników psów do grupy poszukiwawczo-ratowniczej
Z przewodnikami, których psy mają zdane egzaminy klasy "0" lub "1", kontrakt będzie podpisywany automatycznie, gdy wstąpią oni do WOT. Fot: DWOT
REKLAMA
  • Program grup poszukiwawczo-ratowniczych z psami ruszył w WOT w czerwcu; śląska brygada jest pierwszą jednostką, która w nim uczestniczy.
  • W sierpniu egzamin zdawali nawigatorzy grup poszukiwawczo-ratowniczych.
  • Teraz rusza rekrutacja przewodników z psami, którzy będą wchodzić w skład grupy poszukiwawczo ratowniczej.

Jak podkreślił rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak, właścicielem psa nie jest wojsko, lecz przewodnik psa. Kiedy pies zda egzamin klasy "0" Państwowej Straży Pożarnej, WOT podpisze z jego przewodnikiem kontrakt. Od tego momentu wojsko przejmie finansowanie psa, od wyżywienia, poprzez szkolenia i wyposażenie po pełną opiekę weterynaryjną.

Z przewodnikami, których psy mają zdane egzaminy klasy "0" lub "1", kontrakt będzie podpisywany automatycznie, gdy wstąpią oni do WOT.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

WOT podkreśliło, że osoby które działają obecnie w grupach OSP, nie muszą z nich rezygnować, by zostać przewodnikiem także w WOT. - W realnych działaniach w czasie pokoju priorytet będą miały zawsze te prowadzone przez strażaków - zaznaczył Pietrzak.

Czytaj więcej: Żołnierze ochotnicy WOT dostaną podwyżki

Zwrócił uwagę, że podczas działań kryzysowych w maju i czerwcu na Lubelszczyźnie i na południu kraju żołnierze WOT będący jednocześnie strażakami OSP byli zwolnieni ze stawiennictwa w obronie terytorialnej w trybie alarmowym w związku z wykonywaniem działań w ramach swojej jednostki OSP.

Grupa poszukiwawczo-ratownicza K9 WOT ma się składać z kilkunastu osób - dowódcy, planistów, profilera, oraz zespołów złożonych z nawigatora, przewodnika i psa. Psy mają służyć razem ze swoimi przewodnikami - żołnierzami OT - w samodzielnym pododdziale jednostki. Dowództwo brygady planuje, by po pewnym czasie sekcja psów poszukiwawczo-ratowniczych powstała w każdym z batalionów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WOT ogłasza nabór przewodników psów do grupy poszukiwawczo-ratowniczej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA