Work Service: Wzrasta zatrudnienie, pensje Polaków też rosną

Więcej pracy i wyższe wynagrodzenia – tak wyglądał w lipcu rynek pracy. Jak podał Główny Urząd Statystyczny - w minionym miesiącu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,9 proc. r/r. Polacy więcej także zarobili. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w lipcu było o 3,3 proc. wyższe niż w tym samym okresie 2014 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Work Service: Wzrasta zatrudnienie, pensje Polaków też rosną

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

18 sie 2015 15:06


Według danych GUS zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2015 r. wyniosło 5583,4 tys. osób, co oznacza wzrost zarówno w stosunku do czerwca 2015 roku (5577,8 tys.) jak i lipca poprzedniego roku (5531,1 tys.).

Dobra passa na rynku pracy trwa

- Już od kilku miesięcy, cały czas znajdujemy się w pozytywnej tendencji wzrostu zatrudnienia. Przybywa miejsc pracy, zgłaszana do urzędów liczba ofert osiąga rekordowe wyniki, a przedsiębiorstwa ograniczają zwolnienia - komentuje Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

- Jak wynika z naszych najnowszych analiz, w pierwszym półroczu tego roku pracodawcy zgłosili do zwolnienia ponad 30 proc. mniej pracowników niż w tym samym okresie 2014 r. To duża zmiana, która oznacza, że polska gospodarka zwiększa zapotrzebowanie na pracowników. Na prostą zaczynają wychodzić także niektóre branże dotknięte wcześniej kryzysem i one również przyczyniają się do generowania dodatkowych miejsc pracy. Najlepszym przykładem takich sektorów jest budownictwo – mówi Hanczarek.

Więcej zarabiamy

Obok wzrostu miejsc pracy rosną także płace Polaków. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w lipcu b.r. wyniosło 4095,26 zł brutto. To więcej niż w poprzednim miesiącu, gdy przeciętnie zarabialiśmy 4039,70 zł brutto, a także więcej niż w lipcu 2014 r (3964,91 zł brutto).

- Pensje rosną ponieważ stopniowo zmienia się układ sił na rynku pracy. Już nie pracodawcy dyktują warunki, również te finansowe. Sukcesywnie zaczynamy mieć do czynienia z tzw. rynkiem pracownika. Dotyczy to zwłaszcza tych branż, gdzie są największe deficyty pracowników, jak IT, automotive, czy budownictwo - ocenia Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

- Gdy firmy potrzebują specjalistów wabikiem staje się m.in. atrakcyjna płaca. W najbliższym czasie będziemy zatem obserwować dalszy wzrost wynagrodzeń, tym bardziej, że zgodnie z rządowymi zapowiedziami od kolejnego roku ma wzrosnąć płaca minimalna w Polsce – podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.