Maciej Witucki, Work Service o 50+: Bez zaangażowania seniorów na rynku pracy polska gospodarka sobie nie poradzi

• Jedynie 20 proc. pracodawców planuje zatrudnić w najbliższym czasie osoby w wieku 50 lat i starsze.
• Dzieje się tak mimo, że firmy doceniają starszych pracowników.
• Zdaniem ekspertów ten trend będzie musiał ulec zmianie, bo bez zaangażowania seniorów na rynku pracy polska gospodarka nie poradzi sobie z wyzwaniami starzejącego się społeczeństwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Maciej Witucki, Work Service o 50+: Bez zaangażowania seniorów na rynku pracy polska gospodarka sobie nie poradzi

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 lut 2016 11:02


Wyniki badania przeprowadzonego w grudniu 2015 roku przez Work Service pokazały, że przedsiębiorstwa nie wykorzystują w pełni potencjału pracowników 50+. 21 proc. firm deklarowało, że nie zatrudnia osób w tej grupie wiekowej.

- W najbliższych latach ten trend będzie musiał ulec zmianie, bo bez zaangażowania seniorów na rynku pracy polska gospodarka sobie nie poradzi. Z danych GUS wynika, że polskie społeczeństwo jest jednym z szybciej starzejących się społeczeństw w Europie i liczba osób w wieku produkcyjnym, zdolnych do pracy, będzie maleć. Najnowsza prognoza demograficzna zakłada, że do 2050 roku ludność w Polsce wyniesie 33 mln 951 tys. osób, co w stosunku do roku 2013 oznacza zmniejszenie się ludności o 4,55 mln (12 proc.). Co ważne, jeśli w tym samym czasie nie wzrośnie wskaźnik dzietności w Polsce, ten proces jest nieodwracalny – podkreśla Maciej Witucki, prezes Work Service.

Pracodawcy w Polsce, myślący o swoim biznesie w perspektywie długofalowej, powinni brać te prognozy pod uwagę w celu budowania i wdrażania optymalnej polityki kadrowej. Coraz częściej będzie pojawiać się konieczność zatrudniania osób w wieku 50+, ze względu na malejącą liczbę osób w wieku produkcyjnym.

Czytaj też: Co drugi Polak w wieku 50+ jest zadowolony ze swojej sytuacji finansowej

A tymczasem z badań Work Service jasno wynika, że niewiele bo jedynie 20 proc. pracodawców planuje zatrudnić w najbliższym czasie osoby w wieku 50 lat i starsze. Co ciekawe, wśród firm które zatrudniają już dziś osoby w tej grupie wiekowej, aż 64 proc. nie zamierza rozszerzać swoich zasobów o takich pracowników.

- Dostęp do wykwalifikowanych pracowników jest coraz większym wyzwaniem dla pracodawców. Skuteczna aktywizacja osób w wieku 50+ może pomóc w uzupełnieniu zasobów pracowniczych szczególnie w zawodach deficytowych. Starsi pracownicy to osoby z wieloletnim stażem pracy, bogatym doświadczeniem zawodowym ale też ustabilizowaną sytuacją życiową – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

k, 2016-03-01 22:01:23

a co z pracownikami z 2 grupą niepełnosprawności?zatrudniają nas chorych,starszych do ciężkiej pracy{sprzątanie},a gdy chorujesz to zwalniają,czy ten wyzysk się kiedyś skończy?

Ela 2016-02-09 14:42:21

Pełno pracowników siedzi w więzieniach. Bez ich pracy też Polska sobie nie poradzi!Słychać już o możliwościach budowy zakładów pracy przy więzieniach . Nareszcie zdrowe podejście , bo do tej pory -darmozjady dostają z budżetu więcej pieniędzy na osobę niż dzieci w przedszkolu i chorzy w szpitalu.Kolejna dobra zmiana się zapowiada.