Work Service, praca, wynagrodzenia: Pracodawcy planują rekrutacje i podwyżki

Z większości ekonomicznych wskaźników wynika, że 2015 rok ma być dobrym okresem dla polskiego rynku pracy. Potwierdzają to sami pracodawcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Work Service, praca, wynagrodzenia: Pracodawcy planują rekrutacje i podwyżki

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 mar 2015 13:05


- Za nami 2014 rok i możemy śmiało powiedzieć, że kondycja polskiego rynku pracy jest lepsza niż ktokolwiek mógł oczekiwać jeszcze dwanaście miesięcy temu. Na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia była najniższa od 2008 roku. W związku z większym popytem inwestycyjnym ze strony przedsiębiorców i przyspieszeniem polskiej gospodarki, wskaźniki obrazujące rynek pracy poprawiły się. W tym roku widzimy kontynuację tego trendu. Wyraźny spadek liczby bezrobotnych rok do roku mieliśmy także w styczniu br., w którym zgodnie z danymi GUS, stopa bezrobocia wyniosła 12 proc., czyli o 1,9 p.p. mniej niż przed rokiem – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

- Co ósma firma deklaruje, że zwiększy swój poziom zatrudnienia, a aż 8 na 10 zapytanych przez nas pracodawców utrzyma obecny poziom. To dobre sygnały, które zapowiadają, że w kolejnych miesiącach sytuacja na rynku powinna się utrzymać. Stąd też należy się spodziewać, że tegoroczny wskaźnik bezrobocia zamkniemy na poziomie poniżej 10 proc. – dodaje Hanczarek.

Pracodawcy spokojni o zatrudnienie, pracownicy mają obawy

Podczas, gdy co czwarty pracownik obawia się o swoje miejsce pracy (28 proc. - wynik o 12 p.p. wyższy niż w sierpniu 2014 r.), zdecydowana większość pracodawców (81 proc.) planuje utrzymać obecny poziom miejsc pracy. Największe obawy są wśród osób zatrudnionych na umowy zlecenie lub o dzieło (48 proc.) - wynika z Barometru Rynku Pracy Work Service.

Jednak kondycja firm w Polsce jest stabilna, co potwierdza chociażby fakt, że co czwarta firma planuje rekrutacje (w celu utrzymania lub zwiększenia zatrudnienia) w najbliższym kwartale (25 proc.) – najwięcej w grupie dużych firm (50 proc.).

Jedynie 6 proc. respondentów myśli o redukcji etatów. Podobnie jak w ubiegłym roku największy „popyt” jest na pracowników niższego i średniego szczebla – odpowiednio 62 proc. i 55 proc. (2014: 53 proc. i 52 proc.).

- Dostęp do takiej kadry pracowniczej w Polsce jest coraz trudniejszy. Dla wielu firm rozwiązaniem jest większe otwarcie się na kandydatów zza wschodniej granicy chętnych do przyjazdu do Polski i prezentujących niższe oczekiwania płacowe – podkreśla Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.