Blisko 2/3 Polaków jest zdania, że firma, w której pracują zapewnia im rozwój i jasną ścieżkę kariery, ale ponad 27 proc. badanych zgłasza zastrzeżenia w tym zakresie - wynika z ostatnich badań Work Service.
- Autor:jk
- •19 mar 2018 21:48

- Pracownicy najczęściej zwracają uwagę na brak odpowiednich szkoleń, a przeszło 1/3 osób dostrzega zjawisko szklanego sufitu, w postaci zajętych stanowisk i braku kryteriów awansu.
- Jak podkreślają eksperci firmy rekrutacyjnej Antal, w obecnych warunkach rynkowych pracodawcy nie mają wiele czasu na reakcję, bo walka o pracowników rozgorzała na dobre.
- Specjaliści i menedżerowie otrzymują średnio 8 ofert pracy rocznie, a przy zmianie zatrudnienia czynniki związane z możliwością rozwoju są dla nich równie istotne, co stawki wynagrodzeń.
W warunkach rekordowego popytu na pracowników i niskiego poziomu bezrobocia wielu pracowników szuka optymalnych dla siebie miejsc zatrudnienia. Z ostatnich danych "Barometru Rynku Pracy" firmy Work Service wynika, że jeszcze w 2018 roku niemal 14 proc. obecnie zatrudnionych osób planuje poszukać nowego miejsca pracy.
Ważnym czynnikiem przy ich wyborze będą nie tylko warunki zatrudnienia, ale również długofalowe możliwości rozwoju czy perspektywy awansu. I choć 63 proc. pracowników jest zadowolonych z praktyk rozwojowych podejmowanych przez pracodawców, to przeszło 1/4 ocenia je negatywnie. W największym stopniu na brak możliwości rozwoju zwracają uwagę osoby w wieku 45-54 lat – w tej grupie jest to 1/3 badanych. Również względy dochodowe mają w tej kwestii znaczenie. Wśród osób zarabiających do 2 tys. zł netto ponad 40 proc. respondentów negatywnie ocenia możliwości rozwojowe.

Największe niezadowolenie wywołuje brak odpowiedniego systemu szkoleń (38,2 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się elementy związane z powstaniem szklanego sufitu. 35 proc. respondentów wskazało, że stanowiska na wyższych szczeblach są już pozajmowane, a w 32 proc. przypadków pracownicy nie mają jasnych kryteriów awansu. Obie te kwestie najczęściej wskazują osoby młode w wieku do 35 lat.

KOMENTARZE (1)