WORD-y zwalniają pracowników, bo kursanci boją się egzaminów

Rok po zaostrzeniu przepisów spadła zdawalność egzaminów teoretycznych na prawo jazdy kat. B. Do WORD-ów zgłasza się więc coraz mniej kursantów, przez co ośrodki zwalniają i nie przedłużają umów pracownikom.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

WORD-y zwalniają pracowników, bo kursanci boją się egzaminów

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

28 sty 2014 10:14


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, testy nie są jawne, a egzaminy za każdym razem inne. Teraz pytania to nieskończona ilość kombinacji, żeby zdać trzeba uzyskać minimum 68 na 74 punkty.

- Kiedyś średnio inteligentny człowiek testów uczył się na pamięć w dwa wieczory. Dzisiaj wymaga to więcej nauki, bo nie ma bazy danych na rynku. Trzeba się wreszcie nauczyć i mamy zdecydowanie lepszych kierowców. To natychmiast przekłada się na zdanie egzaminu praktycznego – mówi Andrzej Szklarski dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.

W WORD w Ciechanowie jest odwrotnie. Nie dość, że egzaminu teoretycznego nie zdaje ponad połowa osób to pogorszyły się także statystyki zdawalności egzaminu praktycznego.

- Zdawalność egzaminów teoretycznych w 2013 roku wynosi 39 procent. W 2012 wynosiła ona 72 procent. Bardzo źle jest jeśli chodzi o egzaminy praktyczne. W porównaniu z 2012 rokiem liczba osób, które nie zdały egzaminu praktycznego wzrosła o 40 procent. Zanotowaliśmy też 30 procentowy spadek liczby osób zainteresowanych egzaminem na prawo jazdy - podkreśla dyrektor WORD w Ciechanowie Anna Gwoździk.

W płockim WORD w 2012 roku, czyli przed zmianą egzaminu, teorię zdawało 76 procent (9303 osoby). W 2013 roku liczba osób, które zdały egzamin teoretyczny spadła dwukrotnie do 38,8 procent (4926 osób). W porównaniu rok do roku liczba osób zdających egzamin praktyczny, praktycznie się nie zmieniła. W 2012 roku było to 36,7 procent (7253 osoby), a w 2013 roku 38,6 procent (5789 osób).

To nie koniec. W Płocku, porównaniu rok do roku spadła też liczba osób przystępujących do egzaminu praktycznego. Z 20 tysięcy w 2012 do 15 tysięcy w 2013 roku.

Ośrodki narzekają też na oprogramowanie. Dzisiaj odpowiedzialność za pytania bierze na siebie firma, która dostarcza system. Dyrektor Andrej Szklarski przyznaje, że zdarzają się błędy.

- Te pytania są bez przerwy poprawiane. Moim zdaniem teoria jest jeszcze do poprawy, te pytania powinny być zweryfikowane, najlepiej przez dobrych specjalistów w ministerstwie – mówi.

W porównaniu z rokiem poprzednim teorię na prawo jazdy na Mazowszu zdaje połowa mniej kursantów. Z tego powodu w WORD-y w Warszawie zwalniają emerytów i nie przedłużają umów.

- Z reguły są to pracownicy, którzy byli kiedyś policjantami, albo wojskowymi i nie mają małych emerytur. Oni to rozumieją bo wiedzą, że nie mam wyjścia – mówił Andrzej Szklarski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.