PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wojna spowodowała zmiany na rynku pracy

  • Autor: PAP/AT
  • 19 wrz 2022 9:34

Dwie trzecie Polaków uważa, że sytuacja w Ukrainie spowodowała zmiany na rynku zatrudnienia. Ponad połowa jest pozytywnie nastawiona do pracowników z tego kraju.

Wojna spowodowała zmiany na rynku pracy
Ważnym aspektem jest wsparcie kobiet, które przyjechały z Ukrainy i starają się odnaleźć na polskim rynku pracy (fot. Unsplash/Bohdan Komarivskyi)
REKLAMA
  • Wśród Ukraińców, którzy szukają w Polsce schronienia przed wojną, są osoby, które mają kwalifikacje zawodowe, a w swoim kraju zajmowały wysokie stanowiska. Dla nich odnalezienie się na polskim rynku pracy może skutkować degradacją społeczną.
  • Ważnym aspektem jest wsparcie kobiet, które przyjechały z Ukrainy i starają się odnaleźć na polskim rynku pracy. To często wykwalifikowane specjalistki, które szukają możliwości, aby kontynuować swoją ścieżkę zawodową w Polsce.
  • Staramy się je wspierać, korzystając z naszej wiedzy i możliwości. Od początku wojny udzielamy wsparcia kobietom z Ukrainy w przygotowaniu CV oraz poszukiwaniu pracy w Polsce - mówi Tetiana Hrytsyk z Job Impulse.

Wybuch wojny skutkował masowym napływem do Polski osób z Ukrainy

Wybuch wojny w Ukrainie skutkował masowym napływem do Polski osób zza wschodniej granicy. Wielu ekspertów zastanawiało się, jak wpłynie to na nasz rynek pracy i czy odbije się na sytuacji polskich pracowników - informuje "Puls Biznesu". Badanie na ten temat przeprowadziła SW Research na zlecenie Job Impulse.

Czytaj też: Ci specjaliści na Ukrainie mogą zarobić więcej niż w Polsce

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Okazało się, że ponad dwie trzecie ankietowanych (68,3 proc.) uważa, że sytuacja w Ukrainie wpłynęła na polski rynek pracy, a 50,5 proc. jest pozytywnie nastawionych do pracowników pochodzących zza wschodniej granicy. Z kolei 34,6 proc. nie uważa, aby napływ pracowników narodowości ukraińskiej negatywnie wpływał na nasz rynek pracy i sytuację polskich pracowników.

Odnalezienie się na polskim rynku pracy może skutkować degradacją społeczną

"Puls Biznesu". przypomina, że większość uchodźców stanowią kobiety z dziećmi. Wśród Ukraińców, którzy szukają w Polsce schronienia przed wojną, są osoby, które mają kwalifikacje zawodowe, a w swoim kraju zajmowały wysokie stanowiska. Dla nich odnalezienie się na polskim rynku pracy i zderzenie z nową rzeczywistością może skutkować degradacją społeczną i być wyjątkowo trudne. Zwłaszcza, że niewiele takich osób zna polski język, co jest wymagane w przypadku większości ofert pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wojna spowodowała zmiany na rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA