PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Województwo mazowieckie, Warszawa: Bezrobocie spada, a pensje rosną

  • Justyna Koc
    jk
  • 15 lip 2016 13:06

• W ostatnich trzech latach zauważamy bardzo wyraźny spadek poziomu bezrobocia.
• Porównując grudzień 2012 r. do grudnia 2015 r. w skali kraju odnotowaliśmy spadek aż o 3,6 proc. do aktualnego poziomu 9,8 proc.
• W województwie mazowieckim poziom bezrobocia zawsze był jednym z najniższych. Spadek wyniósł 2,3 proc. do poziomu 8,4 proc.
• Natomiast średni poziom wynagrodzenia wzrósł z 4753,8 zł do 5235,5 zł., czyli aż o 9,2 proc.

Województwo mazowieckie, Warszawa: Bezrobocie spada, a pensje rosną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Średni poziom bezrobocia w skali kraju w pierwszym kwartale 2016 r. wyniósł 10 proc. Dla województwa mazowieckiego było to 8,4 proc. W tym kontekście powiat pruszkowski i otaczające go powiaty przodują w kwestii dostępności ofert pracy i zapotrzebowania na pracowników.

Dla powiatu pruszkowskiego poziom bezrobocia kształtuje się na poziomie 6,6 proc., powiaty: warszawski zachodni to 4,3 proc., piaseczyński 6,6 proc., grodziski 6,1 proc., a dla samego miasta Warszawy odnotowujemy najniższy poziom bezrobocia na poziomie 3,4 proc.

Bezrobocie spada, a pensje rosną

Tak drastyczny spadek bezrobocia zauważają również pracodawcy na podwarszawskim rynku. Coraz częściej sygnalizują trudności związane z zapewnieniem odpowiedniej liczby pracowników szczególnie w trakcie trwającego już sezonu letniego.

W pierwszym kwartale 2016 r. poziom bezrobocia na Mazowszu wyniósł 8,4 proc.
W pierwszym kwartale 2016 r. poziom bezrobocia na Mazowszu wyniósł 8,4 proc.

Sytuacja ta powoduje decyzje o zwiększeniu poziomu wynagrodzenia za godzinę nawet o kilka złotych i oferowaniu dodatkowych benefitów takich jak premie, ubezpieczenia grupowe dla pracownika i rodziny, pakiety opieki medycznej, rezygnację z umowy zlecenia na rzecz umowy o pracę czy dofinansowanie dowozu.

- Już w poprzednim roku zauważaliśmy bardzo mocno zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. Pracując na tym rynku od 5 lat mogę śmiało powiedzieć, ze ten rok jest rekordowy jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na pracowników i wzrost wynagrodzeń. Na terenie powiatu pruszkowskiego praktycznie nie obowiązuje stawka równa najniższej krajowej tj. 11 zł brutto na godzinę. Klienci oferują wyższe wynagrodzenia nawet w przypadku najprostszych prac - powiedziała Katarzyna Piekut z Adecco Poland.

Kogo poszukują mazowieccy pracodawcy?

- W oddziale pruszkowskim aktualnie mamy otwartych około 100 wakatów u naszych klientów z rejonu Pruszkowa i okolic, które musimy zapełnić w jak najszybszym czasie. Pilnie poszukujemy pracowników do prac stałych i sezonowych na produkcji w różnych branżach: kosmetycznej, automotive, przemysłowej i spożywczej. Bardzo duże zapotrzebowanie przez cały rok mamy również na pracowników magazynu a szczególnie na operatorów wózka widłowego z doświadczeniem na wysokim lub niskim składzie - wskazuje Katarzyna Piekut.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Województwo mazowieckie, Warszawa: Bezrobocie spada, a pensje rosną

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Katarzyna Piekut 2016-11-17 16:00:14

    Dzień Dobry; dziękuję za cenną uwagę, natomiast zależne jest to od stanowiska. W swojej wypowiedzi chciałam zaznaczyć, że zazwyczaj wynagrodzenia na stanowiskach produkcyjnych w rejonie woj. mazowieckiego (powiaty zachodnie) były bliskie najniższej krajowej lub różnica przeciętnie 1-2 zł brutto natomiast aktualnie zauważamy u większości pracodawców oferty wyższe o ok. 3-5 zł od najniższej krajowej. Istotne jest również to, że pracodawcy coraz bardziej indywidualnie podchodzą do wynagrodzeń oferowanych nowym pracownikom. Mam nadzieję, że moja wypowiedź już teraz uszczegółowiła. W razie kolejnych pytań proszę o kontakt.

  • podpis 2016-07-15 14:22:57

    Napisaliście: "Sytuacja ta powoduje decyzje o zwiększeniu poziomu wynagrodzenia za godzinę nawet o kilka złotych". To żadna informacja, bo oznaczać może wzrost z 3 do 5-6 złotych, ale też z 10 do 12 złotych. To robi różnicę i daje pojęcie, jak kształtowały się płace do tej pory. Prawda?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA