Wkrótce poznamy nowego prezesa PFRON

- Chcemy, żeby następca był jak najszybciej, bo Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest ważną instytucją, która musi funkcjonować i oczywiście chcemy wybrać osobę, która daje gwarancję, że będzie dbała o interesy Funduszu - poinformował wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wkrótce poznamy nowego prezesa PFRON

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 sty 2016 17:37


Teresa Hernik w zeszłym tygodniu złożyła rezygnację, jednak premier Beata Szydło powierzyła dotychczasowej prezes pełnienie obowiązków do czasu ogłoszenia konkursu i wybrania jej następcy.

"Nadzorujemy zarząd i fundusz i także dyskutujemy z zarządem o zagrożeniach i oczekiwaniach środowiska osób niepełnosprawnych. Na pewno problemem jest, że na rehabilitację społeczną jest coraz mniej pieniędzy, a oczekiwania środowiska osób niepełnosprawnych są duże. To jest trudne, z tego względu, że PFRON jest takim funduszem, gdzie - jeżeli realizuje swoje cele, czyli aktywizuje zawodowo osoby niepełnosprawne - to wtedy ma więcej wydatków, bo dofinansowuje miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, a z drugiej strony pracodawcy nie płacą wtedy składek, jeżeli zatrudniają osoby niepełnosprawne" - powiedział Michałkiewicz, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych i zarazem przewodniczący rady nadzorczej PFRON.

W grudniu z funkcji wiceprezesów PFRON zostali odwołani Janusz Wesołowski i Marcin Horyń. Od tego czasu w zarządzie PFRON była jedynie Hernik.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest funduszem celowym, którego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz ich zatrudnianie.

Środki PFRON przeznaczane są m.in. na dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, refundację pracodawcom kosztów przystosowania, adaptacji i wyposażenia miejsc pracy osób niepełnosprawnych, dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz turnusów rehabilitacyjnych.

Część środków finansowych PFRON – wpierających przede wszystkim indywidualne osoby niepełnosprawne - dystrybuowana jest przez samorządy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.