Wiosna przyniesie nowe miejsca pracy, głównie w budowlance

• W lutym br. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 10,3 proc. - to najlepszy rezultat od 2009 r.
• Taki wynik nastraja optymistycznie na kolejne, cieplejsze miesiące roku.
• Wiosna zapowiada się szczególnie dobrze w branży budowlanej, która będzie zwiększać zatrudnienie na fali nowej perspektywy unijnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wiosna przyniesie nowe miejsca pracy, głównie w budowlance

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

23 mar 2016 12:24


Główny Urząd Statystyczny podał, że w lutym 2016 r. stopa bezrobocia utrzymywała się na poziomie 10,3 proc. To wynik zgodny z prognozami i na poziomie podobnym jak miesiąc wcześniej. Pod koniec lutego 2016 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych 1 655,3 tys. osób i był to rezultat wyższy niż przed miesiącem jedynie o 7,8 tys. osób.

– Najnowsze dane o bezrobociu potwierdzają optymistyczne prognozy i są zapowiedzią zdecydowanej poprawy na rynku pracy w kolejnych miesiącach. Kończymy okres zimowy z wynikiem 10,3 proc., który jest porównywalny z poziomami, jakie notowaliśmy w ubiegłym roku na początku wakacji, a więc w szczycie sezonu na pracę – komentuje Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

– Jednocześnie bardzo dobre wskaźniki makroekonomiczne, PKB na poziomie 3,9 proc., rosnący eksport i konsumpcja powodują, że pracodawcy zwiększają zatrudnienie. A przed nami wiosna, która dodatkowo ożywi rynek pracy. W ubiegłym roku w miesiącach marzec-czerwiec poziom bezrobocia zmniejszył się o ponad 238 tysięcy osób. W tym roku nie oczekujemy aż tak znaczącej dynamiki, ale pozytywne trendy będą kontynuowane, co będzie przekładać się na umacnianie rynku pracownika – zapowiada Inglot.

Bezrobocie w Polsce w styczniu tego roku wyniosło 10,3 proc., czyli było na takim samym poziomie jak wskazują najnowsze dane w lutym. Według Eurostatu wynik w drugim miesiącu roku jest jeszcze lepszy i wynosi 6,9 proc. Europejski Urząd Statystyczny mierzy bowiem stopę bezrobocia jako procent osób pozostających bez pracy i aktywnie jej poszukujących w ciągu ostatnich tygodni oraz zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Poziom mierzony jest w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo.

Budowlanka budzi się z zimowego snu

Wraz z nadejściem wiosny do życia budzi się branża budowlana. Według analityków w 2016 r. Polska będzie jedynym krajem, obok Rumunii, w którym całkowita wielkość produkcji w branży budowlanej przekroczy poziom notowany przed kryzysem z lat 2008-2009.

Polski Związek Pracodawców Budownictwa szacuje, że rynek budowlany może w tym roku wzrosnąć nawet o 8 proc. Będzie to możliwe przede wszystkim za sprawą nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020. W ramach polityki spójności Polska otrzyma środki w rekordowej wysokości 82,5 mld euro, z czego 25,8 mld euro zostanie przeznaczone na rozbudowę infrastruktury transportowej, wodno-kanalizacyjnej i gospodarowania odpadami.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.