Wiemy kogo szukali pracodawcy w I kwartale 2017 roku. Brakuje ludzi w IT

Z badania serwisu GoldenLine wynika, że w pierwszym kwartale 2017 r. szukano w Polsce zwłaszcza informatyków. W doborze pracowników liczą się wiek, miejsce zamieszkania i znajomość języków - zwłaszcza angielskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wiemy kogo szukali pracodawcy w I kwartale 2017 roku. Brakuje ludzi w IT

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

21 kwi 2017 11:13


• Z badania GoldenLine wynika, że wśród speców od IT najłatwiej zatrudnienie znajdą ci, którzy mogą zmienić oprogramowanie, choć jest i praca dla inżynierów, czy sprzedawców w tej branży.

• Szanse na pracę rosną zwłaszcza dla osób poniżej 35 roku życia.

• Od kandydatów oczekuje się znajomości języka angielskiego. Ponad cztery na pięć ofert pracy wymaga tego języka.

W pierwszym kwartale 2017 roku polscy pracodawcy szukali zwłaszcza osób z wykształceniem informatycznym. Deficyt pracowników z tego sektora jest bardzo dotkliwy, a przy 8 proc. stopie bezrobocia znalezienie pracowników "na już" graniczy z niemożliwością.

Więcej o bezrobociu tutaj.

Jak wynika z analiz pośredniczącego w pracy portalu goldenline.pl, w I kwartale 2017 roku wśród informatyków najliczniej poszukiwani są specjaliści z zakresu "rozwój oprogramowania".

Czytaj też: W Polsce trudno być pracownikiem?

Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją IT - administracja (15 proc.) oraz inżynieria (15 proc), zaś na trzecim miejscu - ze specjalizacją finanse/ekonomia (12 proc.) oraz sprzedaż (12 proc.). Dane nie sumują się do 100 proc  ponieważ kandydaci mogą na profilu zaznaczyć więcej niż jedną specjalizację.

Drugie kryterium doboru pracownika to wiek

Z badania wynika, że najwięcej ofert (54 proc.) otrzymali kandydaci pomiędzy 27 a 35 rokiem życia. Na drugim miejscu znalazły się osoby w wieku 36-45 (26 proc.), a na trzecim między 23 a 26 rokiem życia (11 proc.).

Czytaj też: Programy referalowe nową modą w rekrutacji

Kryterium geograficzne

Analizując dalej dane portalu można zauważyć, że wiadomość od rekrutera w ramach GoldenLine otrzymały osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (23 proc.), śląskim (13 proc.), dolnośląskim ( też 13 proc.), małopolskim (11 proc.) oraz wielkopolskim (10 proc.). Informacje te wskazują, że najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Bookbis 2017-04-22 08:59:41

Od 23-46 lat takich zatrudniają powyżej tego wieku pozostaje Sznur lub przekwalifikowanie na złodzieja