×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wiemy co stoi za przedłużającą się rekrutacją w firmach

  • Autor: GP
  • 22 cze 2017 16:45

Średni czas rekrutacji w Polsce wynosi od dwóch tygodni do miesiąca, ale może też trwać aż trzy miesiące.

Wiemy co stoi za przedłużającą się rekrutacją w firmach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Pracodawcy często usprawiedliwiają żmudne tempo procesów rekrutacyjnych chęcią możliwie najbardziej starannego dopasowania pracownika do stanowiska. Efektami są: niedostateczne dbanie o jakość oraz zatrudniony nieodpowiedni kandydat na końcu całego procesu.

• Całość potrafi się także boleśnie odbić na kosztach, które potem mogą być także widoczne w tych niewymiernych - np. niewykorzystanych szansach biznesowych.

 

Jeszcze dwa lata temu z badań przeprowadzonych przez eRecruiter wynikało, że w połowie polskich przedsiębiorstw średni czas rekrutacji wynosił od dwóch tygodni do miesiąca (52 proc. wskazań). Jednak co czwarty przedstawiciel działu HR (20 proc.) odpowiedział, że proces ten może trwać nawet do trzech miesięcy, co jasno pokazuje, że bywały i bywają problemy z długością trwania rekrutacji w Polsce.

Jak można się domyślać, trend i przekształcenie się polskiego rynku pracy w rynek pracownika także odbiło się na tym aspekcie postępowania rekrutacyjnego. Jak informował w czerwcu Antal rynek kandydata sprawia, że specjalista lub menedżer gotowy zmienić pracę, może znaleźć nowe zatrudnienie w ciągu kilku dni. Tymczasem pracodawcy, choć jak jeden mąż deklarują: „rozwijamy się dynamicznie”, zdają się nie dostrzegać sytuacji w rekrutacji. Procesy rekrutacyjne nadal potrafią toczyć się wspomniane trzy miesiące.

Czytaj też: Sprzedano większość udziałów największego amerykańskiego portalu z ogłoszeniami o pracę

Pracodawcy często usprawiedliwiają żmudne tempo procesów rekrutacyjnych chęcią możliwie najbardziej starannego dopasowania pracownika do stanowiska. Intencja sama w sobie jest chlubna, jednak mało która firma potrafi ją sprawnie zrealizować na rynku pracownika. Główną przyczyną jest niewystarczające przygotowanie się do rekrutacji jeszcze przed jej rozpoczęciem: ustalenie precyzyjnych, ale i realistycznych oczekiwań od kandydata, wstępne zdiagnozowanie puli kandydatów, którzy mogą wkomponować się w te założenia, dopełnienie formalności związanych z rozpoczęciem rekrutacji i rozpisanie procesu w czasie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiemy co stoi za przedłużającą się rekrutacją w firmach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA