Wielkopolskie, bezrobocie: Coraz mniej młodych bezrobotnych do 25. roku życia w aglomeracji poznańskiej

• O ponad 30 proc. zmniejszyła się liczba bezrobotnych do 25. roku życia na terenie aglomeracji poznańskiej – wynika z raportu PUP w Poznaniu.
• Wciąż jednak notowany jest duży odsetek bezrobotnych z wyższym wykształceniem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wielkopolskie, bezrobocie: Coraz mniej młodych bezrobotnych do 25. roku życia w aglomeracji poznańskiej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 cze 2016 14:30


Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu obrazujących sytuację na rynku pracy na koniec lutego br., liczba osób bezrobotnych do 25 roku życia wynosiła 1,131 tys. W porównaniu do analogicznego okresu w 2015 roku, liczba ta zmniejszyła się o ponad pół tysiąca młodych osób, które w tym czasie znalazły zatrudnienie.

"Liczba osób bezrobotnych do 25 roku życia spada. Poznański rynek jest chłonny, mamy dużo ofert pracy, ale jednocześnie osoby poszukujące pracy muszą się wykazać dużą aktywnością w tych zakresie; muszą spełniać i odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko, i wymagania pracodawców, które także są dość wysokie" - powiedziała zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu Małgorzata Pawlak.

Jak podkreślono na konferencji, średni wskaźnik bezrobocia wśród absolwentów z rocznika 2015 wyniósł 3,06 proc. i był niższy od ubiegłorocznego o 0,44 pkt. proc. Największą grupą bezrobotnych wśród absolwentów są osoby z wykształceniem wyższym (56,6 proc.), następnie absolwenci techników (12,7 proc.), liceów ogólnokształcących (11,8 proc.), oraz szkół zawodowych (11 proc.).

Czytaj też: Bezrobocie leci w dół. We wszystkich województwach

"Po względem znalezienia pracy zdecydowanie najlepiej jest w całej branży IT i to na poziomie średnim, jak i wyższym. Problemów ze znalezieniem pracy z pewnością nie mają także specjaliści z zakresu mechaniki, czy usług, jak sprzedawcy, kasjerzy, fryzjerzy. Także z całej branży magazynowej, czyli pakowacze, magazynierzy i logistycy" - mówiła Pawlak.

Jak dodała, zdecydowanie trudniejszą sytuację mają absolwenci kierunków humanistycznych, choć jak zaznaczyła - "w tym przypadku jest to bardzo indywidualna kwestia". "Z pewnością bardzo ważne jest, aby młodzi ludzie już w trakcie nauki zdobywali doświadczenie i wtedy są już o ten jeden stopień do przodu na ścieżce kariery" - mówiła Pawlak.

Podkreśliła także, że bezrobocie wśród młodych to szeroki i złożony problem. Nadal jednym z głównych problemów jest wybieranie przez młode osoby popularnych i łatwych kierunków nauki, które nie gwarantują późniejszego zatrudnienia. Na konferencji wskazywano także na fakt, że szczególnie gimnazjaliści nie dokonują decyzji o przyszłym zawodzie w sposób przemyślany i świadomy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.