×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Większość uchodźców z Ukrainy pracuje w Polsce poniżej swoich kwalifikacji

  • Autor: PAP/JP
  • 19 wrz 2022 17:40

Zdecydowana większość obywateli Ukrainy znalazła w Polsce zatrudnienie poniżej swojego poziomu wykształcenia - wynika z badania Platformy Migracyjnej EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW na temat aktywizacji zawodowej uchodźców.

Większość uchodźców z Ukrainy pracuje w Polsce poniżej swoich kwalifikacji
Zdecydowana większość obywateli Ukrainy znalazła w Polsce zatrudnienie poniżej swojego poziomu wykształcenia (fot. Adrian Sulyok/Unsplash)
REKLAMA

Raport z badania "Uchodźcy z Ukrainy - aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech" zaprezentowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie.

W raporcie wskazano, że od wybuchu wojny pracę w Polsce znalazło ponad 430 tys. osób, czyli około dwie trzecie uchodźców w wieku produkcyjnym. Średnia wieku pracujących Ukraińców wynosi w Polsce i w Niemczech kolejno 39 i 37 lat. To - zdaniem autorów badania - świadczy o dużym udziale osób ukształtowanych zawodowo, często posiadających wyższe wykształcenie, a także unikalne doświadczenie oraz kwalifikacje.

Ponad 90 proc. Ukraińców pracuje w Polsce poniżej swoich kwalifikacji

"To np. nauczyciele, pracownicy sektora edukacji, pracownicy IT, pracownicy biurowi, menadżerowie i kierownicy. Jeśli mówimy o tym, gdzie te osoby znalazły zatrudnienie w Polsce, to ponad 90 proc. pracuje poniżej swojego poziomu wykształcenia. Jest bardzo mało osób, która transgranicznie zachowała tę samą pozycję zawodową" - wskazała dyrektorka Rozwoju Międzynarodowego EWL Group Michalina Sielewicz.

"Wydaje się, że te statystyki będą się z roku na rok zmieniały. Jest to naturalny element migracji zarobkowej. Osoby, które przyjeżdżają do kraju najpierw szukają pracy na start. Zakładamy, że im dłuższa integracja na rynku pracy, tym większa będzie chęć starania się o wyższe stanowiska" - podkreśliła Sielewicz.

Czytaj też: Nieco ponad połowa Polaków pozytywnie patrzy na Ukraińcow. Ale dlaczego nie więcej?

Ponadto z badania wynika, że ponad połowa uchodźców w Polsce (53 proc.) i Niemczech (55 proc.) nie zna języka danego kraju lub zna go słabo. Dobrą lub bardzo dobrą znajomość potwierdza jedynie 13 proc. pracujących uchodźców w Polsce i 18 proc. w Niemczech.

Badanie pokazało też, że 68 proc. uchodźców w polskich zakładach pracy ma możliwość komunikowania się w języku ukraińskim. W Niemczech odsetek ten jest czterokrotnie niższy (16 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Większość uchodźców z Ukrainy pracuje w Polsce poniżej swoich kwalifikacji
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA