Większe wsparcie na biznes dla młodych

Poszerzenie zakresu wsparcia dla młodych ludzi, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą dzięki funduszom z unijnego programu Polska Wschodnia, planuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Większe wsparcie na biznes dla młodych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 paź 2013 10:33


Poinformowała o tym w Kielcach minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Minister wzięła udział w regionalnej konferencji konsultacyjnej projektowanego programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020, w ramach którego mają być współfinansowane inwestycje w innowacje i infrastrukturę transportową w pięciu województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Czytaj też: Nowa perspektywa UE z naciskiem na przedsiębiorczość i tworzenie miejsc pracy

"Na program mają być przeznaczone dwa miliardy euro. Być może po przeliczeniu całego budżetu na lata 2014-2020 na ceny bieżące, ten program będzie trochę zwiększony w pewnych zakresach, szczególnie, jeśli chodzi o pomoc dla rozpoczynających działalność gospodarczą, w ramach tzw. pakietów start-up" - powiedziała Bieńkowska podczas konferencji prasowej.

Projekt programu przewiduje wsparcie dla absolwentów szkół wyższych, którzy będą mieli pomysły na prowadzanie innowacyjnych firm. Instytucje otoczenia biznesu, takie jak parki technologiczne czy inkubatory przedsiębiorczości będą wspierały młodych przedsiębiorców w zakresie m.in. doradztwa biznesowego, w ramach platform startowych.

Rozwinięte w platformach pomysły na prowadzenie działalności gospodarczej, będą mogły uzyskać wsparcie inwestycyjne, pozwalające na utworzenie nowych firm na terenie wschodnich województw kraju. Program w zakresie rozwoju przedsiębiorczości przewiduje także wsparcie firm w ich współpracy z instytucjami naukowymi - w zakresie badań i rozwoju oraz promocję firm na rynkach międzynarodowych.

W dziedzinie transportu pozwoli na dofinansowanie modernizacji dróg wyprowadzających ruch ze stolic województw i tras łączących te miasta z okalającymi je mniejszymi miejscowościami (tzw. obszary funkcjonalne). Umożliwi także budowę i przebudowę infrastruktury komunikacyjnej miast, dotyczącej m. in. komunikacji publicznej.

Część środków ma być przeznaczona na inwestycje w infrastrukturę kolejową.

Celem programu Polski Wschodniej jest wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności makroregionu, obejmującego pięć województw, w których ma być realizowany.

W Kielcach miała miejsce ostatnia regionalna konferencja programu - wcześniej podobne spotkania odbyły się w Białymstoku, Olsztynie, Lublinie i w Rzeszowie. Konsultacje społeczne projektu Programu Polska Wschodnia 2014-2020 potrwają do 25 października. Uwagi do dokumentu zamieszczonego na stronie www.polskawschodnia.gov.pl można zgłaszać poprzez znajdujący się tam formularz elektroniczny.

Po pieniądze z programu będą mogły sięgać firmy, klastry, ośrodki innowacji, jednostki samorządu terytorialnego oraz PKP PLK S.A.

MRR chce, aby wersja projektu uwzględniająca wnoszone podczas konsultacji uwagi, w grudniu trafiła pod obrady rządu. Potem, tak jak inne programy, będzie negocjowany z Komisją Europejską

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.