Większa płaca minimalna nie wpływa na zwiększenie bezrobocia

Jak się okazuje wyższe wynagrodzenia nie przyczyniają się do spadku zatrudnienia i zwiększenia bezrobocia. Co więcej, amerykańscy naukowcy twierdzą, że mają pozytywny wpływ na rynek pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Większa płaca minimalna nie wpływa na zwiększenie bezrobocia

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 mar 2014 10:09


Jak podaje „Bloomberg" niektóre stany USA mają doświadczenie z podniesieniem płacy minimalnej. Najwyższą stawkę w Stanach Zjednoczonych ma Waszyngton - 9,32 dol. za godzinę.

Pomimo obaw bezrobocie nie wzrosło, wręcz przeciwnie. W grudniu 2013 r. wyniosło 6,6 proc. - o 0,1 proc. mniej niż średnia. Piętnaście la temu wyborcy w tym stanie, zadecydowali o corocznej podwyżce minimalnego wynagrodzenia. Eksperci skrytykowali ich pomysł. Ich zdaniem miał się przyczynić do ucieczki przedsiębiorców do tańszych stanów. Tak się jednak nie stało.

Jak widać na przykładzie Stanów Zjednoczonych podnoszenie najniższej stawki nie wpłynęło na zwiększenie bezrobocia. Uniwersytet Kalifornijski przeprowadził badania i okazało się, że wyższa płaca minimalna nie ma większego wpływu na zatrudnienie.

- Odkryliśmy w tych ponadgranicznych badaniach, że zatrudnienie wcale nie spada po lepiej opłacanej stronie granicy - powiedziała na łamach „Bloomberga" Michael Reich, jedna z autorek badania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.