PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Więcej Ukraińców przyjedzie do Polski za pracą? Chcielibyśmy...

Mimo zmian, na Ukrainie wciąż jest niespokojnie, a sytuacja gospodarcza kraju w najbliższych miesiącach może się pogorszyć. Czy można się spodziewać, że w związku z tym w Polsce pojawi się więcej emigrantów z Ukrainy?

Więcej Ukraińców przyjedzie do Polski za pracą? Chcielibyśmy...
REKLAMA
- W ostatnim czasie zanotowałem ok. 20-procentowy wzrost telefonów od Ukraińców z zapytaniem o możliwość pracy w Polsce - mówi Artur Pelc z Agencji Pracy Tymczasowej Worksol. - Jednak byłbym ostrożny i nie łączył bezpośrednio tego wzmożonego zainteresowania pracą w Polsce z tym, co aktualnie dzieje się na Ukrainie - dodaje.

Polska nie od dziś stanowi popularny kierunek emigracji mieszkańców Ukrainy, którzy stanowią 90 proc. wszystkich migrantów zarobkowych podejmujących pracę w naszym kraju.

W 2013 r. urzędy wojewódzkie wydały 39 078 dokumentów zezwoleń na pracę. To nieznaczny spadek w porównaniu z rokiem 2012, kiedy to zezwolenie na pracę otrzymało 39 144 cudzoziemców.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jednak po raz kolejny dominującą narodowością okazali się obywatele Ukrainy, dla których w 2013 r. wydano 20 416 zezwoleń na pracę (wzrost o 121 w odniesieniu do 2012 r.).

Eksperci podkreślają jednak, że niepewna sytuacja polityczna może się w skrajnych wypadkach przyczynić zarówno do zwiększenia, jak i redukcji migracji zarobkowych z Ukrainy do Polski. Obecnie każdy scenariusz jest możliwy, bo Ukraińcy decyzje o ewentualnych migracjach będą podejmować, gdy sytuacja w ich kraju się wykrystalizuje

- Z jednej strony, jeśli Ukraina zrobi krok w stronę Rosji, może się to przyczynić do licznych ucieczek z kraju. Z drugiej strony, w tej sytuacji ukraiński rząd może utrudnić wyjazd obywateli przez różnego rodzaju zaostrzenia - mówi Andrzej Korkus, dyrektor zarządzający Agencji Pracy EWL. - Natomiast zbliżenie się do Europy może sprawić, że emigracja będzie prostsza pod względem prawnym i wtedy też więcej osób zdecyduje się na przyjazd do Polski - wyjaśnia.

Zdaniem Małgorzaty Kaczorowskiej, prezes agencji pracy TopJobs.eu, obecna sytuacja polityczna na Ukrainie nie będzie mieć wpływu na zwiększenie liczby emigrantów wśród Ukraińców. - Co więcej, liczba osób może się nawet zmniejszyć - jeśli ktoś jest związany z ojczyzną, nie wyjedzie teraz z kraju - podkreśla.

Co nie oznacza, że większej liczby Ukraińców chętnie byśmy nie przyjęli - szczególnie w zawodach, na które w Polsce jest szczególnie duże zapotrzebowanie.

- Uważam, że przyjazd osób z Ukrainy do Polski jest dobrym kierunkiem dla polskiego rynku pracy. Ich uwarunkowania kulturowe i społeczne pozwalają na szybką asymilację. W przeciwieństwie np. do emigrantów z odległych krajów południowych - mówi Krzysztof Inglot, prezydent rady nadzorczej Work Service.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Więcej Ukraińców przyjedzie do Polski za pracą? Chcielibyśmy...

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • LK90KL 2014-12-26 13:00:44

    @Nataliia To prawda, tylko że Ukrainiec w Polsce zarobi i tak więcej niż u siebie, więc raczej ich liczba wzrośnie niż zmaleje, a jako że obecnie Ukraina jest na skraju bankructwa, to imigracja Ukraińców będzie w najbliższych latach jeszcze większa, nie tylko do Polski ale przede wszystkim innych krajów Unii.

  • Nataliia 2014-05-02 23:27:44

    Podzielam zdanie pani kaczorowskiej Polska jest mało atrakcyjnym miejscem pracy, w innych krajach Europy można zyc godniej

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA