Więcej kandydatów w konkursie na prezesa i zarząd TVP

Rada Nadzorcza TVP rozważy poszerzenie listy finalistów konkursu na członków zarząd telewizji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Więcej kandydatów w konkursie na prezesa i zarząd TVP

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

25 maj 2015 10:05


Rada Nadzorcza TVP w poniedziałek (25 maja) rozważy poszerzenie grona finalistów konkursu na prezesa i członków zarządu TVP o trzy dodatkowe osoby - powiedział członek Rady Tadeusz Kowalski, współautor wniosku o posiedzenie Rady. Aktualna lista 12 finalistów wywołała protesty.

Krytyczna sytuacja mediów publicznych

We wtorek protest ogłosili Obywateli Kultury; w piątek poparli go Obywatele Nauki. W liście w tej sprawie podzielili krytyczną ocenę sytuacji mediów publicznych w Polsce oraz procedur wyłaniania ich władz. "Tak, jak postulujemy transparentne procedury konkursowe w instytucjach naukowych, analogicznie oczekiwalibyśmy ich stosowania w tak ważnych instytucjach, jak media publiczne" - czytamy w liście. Jego autorzy dodali również, że misją telewizji publicznej powinna być popularyzacja wiedzy w atrakcyjnej formie, aby "formować światłych i rozumiejących świat obywateli".

Z kolei Obywatele Kultury we wtorkowym liście skierowanym do premier Ewy Kopacz, ministrów skarbu i kultury oraz szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, protestowali przeciwko niejasnym - ich zdaniem - procedurom, na podstawie których Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej wybrała finalistów konkursu. Wezwali RN TVP do opublikowania uzasadnienia swojej decyzji.

Autorzy listu protestowali przeciw niedopuszczeniu do publicznego etapu konkursu m.in. ustępującej dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, byłej wiceminister kultury i autorki ustawy o kinematografii - Agnieszki Odorowicz; twórcy TVP Kultura i byłego wiceministra kultury Jacka Wekslera; oraz byłego dziennikarza i szefa oddziału polskiego BBC Roberta Kozaka. Wyeliminowanie osób o znaczącym dorobku merytorycznym w trybie niejawnym jest, zdaniem autorów listu, trudne do wytłumaczenia.

Apel o kontrolę procesu wyłaniania zarządów

Wymienieni kandydaci zorganizowali w środę konferencję prasową, podczas której apelowali o poddanie społecznej kontroli procesu wyłaniania zarządów spółek mediów publicznych. Z kolei w piątek wystosowali do Rady Nadzorczej list, w którym domagają się upublicznienia ich pisemnych wypowiedzi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.