PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Monitor Rynku Pracy. Sytuacja na rynku pracy stabilizuje się

 • Justyna Koc
  jk
 • 13 kwi 2021 11:50

W porównaniu do poprzedniej edycji badania nieznacznie wzrósł optymizm dotyczący znalezienia nowej pracy, ale strach przed zwolnieniem utrzymuje się na tym samym poziomie - wynika z 43. Monitora Rynku Pracy, badania Randstad i Instytutu Badań Pollster.

Monitor Rynku Pracy. Sytuacja na rynku pracy stabilizuje się
Najczęściej wskazywaną przyczyną braku aktywnego poszukiwania pracy jest satysfakcja z dotychczasowej (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • W pierwszym kwartale 2021 roku duże obawy o utratę̨ pracy ma nieco niższy odsetek osób niż w ostatnim kwartale 2020 roku (spadek do 11 proc. z 14 proc.). 
 • W pierwszym kwartale 2021 roku obserwujemy nieznaczny wzrost optymizmu, jeśli chodzi o szansę pracowników na znalezienie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy jakiejkolwiek nowej pracy oraz tak samo dobrej lub lepszej.
 • Niezmiennie najczęściej wskazywanym powodem jest wyższe wynagrodzenie, na drugim zaś miejscu plasuje się chęć rozwoju zawodowego. Trzecim z kolei powodem jest utrata pracy.

Negatywny wpływ pandemii na nastroje na rynku pracy powoli słabnie. Jak wynika z 43. Monitora Rynku Pracy, badania Randstad i Instytutu Badań Pollster, w pierwszym kwartale 2021 roku duże obawy o utratę̨ pracy ma nieco niższy odsetek osób niż w ostatnim kwartale 2020 roku (spadek do 11 proc. z 14 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Najczęściej utraty stanowiska obawiają̨ się̨ mieszkańcy regionu zachodniego (województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie i wielkopolskie – 15 proc.) oraz pracujący na umowie zlecenie lub o dzieło (niemal jedna piąta).

W przypadku branż najczęściej zagrożeni czują̨ się pracownicy branży finansowej i ubezpieczeń (26 proc.), najrzadziej zaś pracownicy administracji publicznej (4 proc.). Wśród zawodów stosunkowo najczęściej utraty pracy obawiają̨ się kasjerzy i sprzedawcy (15 proc.), najrzadziej zaś́ inżynierowie i kierowcy (po 6 proc.) oraz kadra kierownicza średniego szczebla (7 proc).

Poszukiwanie nowej pracy

W pierwszym kwartale 2021 roku obserwujemy nieznaczny wzrost optymizmu, jeśli chodzi o szansę pracowników na znalezienie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy jakiejkolwiek nowej pracy (z 79 do 82 proc.) oraz tak samo dobrej lub lepszej (z 59 proc. do 62 proc.).

Czytaj też: Bezrobocie w Polsce. Pandemia koronawirusa COVID-19 zmieniła rynek pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Monitor Rynku Pracy. Sytuacja na rynku pracy stabilizuje się

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Szlabant 2021-04-13 16:27:21

  Jednak owo światełko w tunelu to nie wyjście z niego, ale pędzący na spotkanie pociąg!

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA