Wiceszef MSWiA zapowiada likwidację wakatów w policji

• Konieczne jest likwidowanie istniejących wakatów, zatrudnianie nowych policjantów.
• W planach kilkuprocentowe zwiększenie przyznanych limitów zatrudnienia w policji.
• Kilkutysięczne wakaty w policji utrzymują się od wielu lat. 1 stycznia 2015 r. liczba wakatów wynosiła 3 534.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wiceszef MSWiA zapowiada likwidację wakatów w policji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 sty 2016 8:17


"Jeżeli państwo w budżecie daje pieniądze na 102,5 tys. etatów w policji, to niech będzie tylu policjantów" - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński w nocy ze środy na czwartek (20-21 stycznia) w Radiu Maryja.

"Nie może być tak, że pieniądze zaoszczędzane na wakatach są przeznaczane na inne cele, na nagrody czy podwyżki wynagrodzeń (...), ale także i jest to dużo gorsze na wydatki rzeczowe, na przykład paliwo, podstawowe wyposażenie komend itd. Na to są inne środki, na tzw. rzeczówkę, i one muszą być z tej części czerpane. To jest na płace, powinno być przeznaczone na płace" - powiedział wiceszef MSWiA w Radiu Maryja.

Podkreślił, że konieczne jest likwidowanie istniejących wakatów, zatrudnianie nowych policjantów.

"Zalecenie dla wszystkich komendantów - mam nadzieję, że spora grupa komendantów nas słucha - jest takie żeby wypełniać limity przyznane, zatrudniać nowych policjantów, ogłaszać nabór. Oczywiście trzeba przeprowadzać to zgodnie z przepisami, które obowiązują. To są dość rygorystyczne przepisy. Trzeba spełnić dość wysokie wymagania żeby zostać policjantem" - mówił Zieliński.

Wiceminister zaznaczył, że naturalną sprawą są wysokie wymagania stawiane osobom zatrudnianym w policji, gdyż będą dysponować bronią, a ich zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa, kontrolowanie przestrzegania prawa i porządku publicznego, pouczanie i wystawianie mandatów.

Dodał, że w przyszłości można nawet planować kilkuprocentowe zwiększenie przyznanych limitów zatrudnienia w policji, ale żeby o tym myśleć, to najpierw trzeba wypełnić istniejące limity etatów.

Według danych ze strony internetowej policji 1 stycznia 2015 r. na 102 309 etatów zatrudnionych było 98 775 policjantów, czyli liczba wakatów wynosiła 3 534. W kilku poprzednich latach, przy takim samym poziomie etatów, liczba nieobsadzonych stanowisk była nawet wyższa. Liczba wakatów w 2014 r. wynosiła 5 440, w 2013 r. - 6 191, w 2012 r. - 4 994.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

aa 2016-01-21 12:13:44

poszedł się wyspowiadać .... :/