×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wiadomo już, ilu naprawdę przybyło uchodźców w Polsce. "Bardzo dużo"

  • Autor: PAP/JP
  • 10 mar 2023 14:41

Efekt netto napływu uchodźców na polski rynek pracy szacujemy na ok. 200 tys. osób - powiedział w piątek wicedyrektor departamentu analiz i badań ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski. Podkreślił, że w porównaniu do zmian w liczbie osób pracujących jest to bardzo dużo.

Wiadomo już, ilu naprawdę przybyło uchodźców w Polsce. "Bardzo dużo"
Skal napływu uchodźców z Ukrainy jest większa niż negatywny wpływ jednoczesnego odpływu migrantów (głównie mężczyzn) z niektórych branż (fot. PTWP)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Narodowy Bank Polski opublikował w piątek marcowy raport o inflacji, zawierający ścieżki projekcji inflacji, PKB, a także m.in. dynamiki nominalnych wynagrodzeń i bezrobocia. W raporcie podano, że skala napływu uchodźców z Ukrainy jest większa niż negatywny wpływ jednoczesnego odpływu migrantów (głównie mężczyzn) z niektórych branż.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w siedzibie NBP wicedyrektor departamentu analiz i badań ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski zwrócił uwagę, że w przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele danych o liczbie uchodźców w Polsce. Wskazał, że według danych ZUS ubezpieczonych jest ok. 750 tys. osób narodowości ukraińskiej. "Szacujemy, że uchodźców na terenie Polski jest od 950 tys. do ok. 1,2 mln, to są osoby które figurują w rejestrze PESEL. W szczytowym momencie, w październiku 2022 było ich ok. 1,4 mln. Teraz szacujemy, że jest ich ok. 980 tys. Z kolei obywateli Ukrainy, którzy wykonują pracę na podstawie powiadomienia o powierzeniu pracy, jest ok. 600 tys., ale trzeba pamiętać, że są to również ci, którzy przybyli do Polski wcześniej, plus niektórzy mogli kilkakrotnie wykorzystywać te powiadomienia" - zaznaczył Kotłowski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiadomo już, ilu naprawdę przybyło uchodźców w Polsce. "Bardzo dużo"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA