Wciąż niewielu niepełnosprawnych pracuje

W Polsce żyje blisko trzy miliony czterysta tysięcy osób niepełnosprawnych - w tym ponad dwa miliony w wieku produkcyjnym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wciąż niewielu niepełnosprawnych pracuje

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

22 wrz 2014 16:32


Spośród nich pracuje zawod

owo zaledwie co czwarty i choć z każdym rokiem wskaźnik ten się poprawia, to wciąż daleko nam do innych krajów Unii Europejskiej, gdzie zatrudnienie niepełnosprawnych wynosi około 50 proc.

- Z naszych danych wynika, że najprawdopodobniej to są wszystkie osoby, które chcą pracować, a pewnie nie wszystkie, które powinny. W Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zarejestrowanych jest ok. 250 – 260 tys. pracowników – mówi Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Czytaj też: Niepełnosprawni pracują już krócej

Wina leży po obu stronach

Jak dodaje ekspert, tak niski odsetek pracujących niepełnosprawnych osób wynika z naszej kultury.

- U nas pracodawcy nie zatrudniają chętnie osób niepełnosprawnych. Z drugiej strony ci niepełnosprawni, którzy nie pracują, chętniej korzystają z pomocy społecznej niż z opcji zatrudnienia – wyjaśnia Kowalski.

Ograniczenia są zaś po obu stronach. Pracodawcy nie wyciągają ręki, a niepełnosprawni, przede wszystkim ci, mniej wykształceni, czasami wolą korzystać z opieki państwa, niż podejmować pracę. Czynnikiem, który warunkuje chęć do pracy, okazuje się więc bardzo często wykształcenie.

- Nie wszystkie osoby niepełnosprawne dobrze wykształcone pracują jednak. Zdarza się bowiem, że dla nich nie ma tej pracy – dodaje ekspert.

Dofinansowanie do pensji niepełnosprawnych pracowników

Od 1 kwietnia bieżącego roku firmy z chronionego i otwartego rynku pracy otrzymują takie same dofinansowania do pensji niepełnosprawnych pracowników.

- Efekt tego, póki co jest mierny, liczono na większe zatrudnienie w sektorze otwartym. Natomiast okazało się, że tak nie jest – wyjaśnia Kowalski. – Formuła zakładów pracy chronionej pewnie się wyczerpała – dodaje.

Czytaj też: Zatrudnianie niepełnosprawnych pozytywnie wpływa na wizerunek pracodawcy

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.