Warszawa, Wrocław, Gdańsk. To tutaj przybywa najwięcej ofert pracy

Analiza ofert pracy na portalu Praca.pl pokazuje, że w drugim kwartale br. ofert pracy przybyło w trzech województwach. Których?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Warszawa, Wrocław, Gdańsk. To tutaj przybywa najwięcej ofert pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 lip 2017 18:46


• Analiza ofert pracy na portalu Praca.pl pokazuje, że wzrost liczby ogłoszeń w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 roku widoczny jest tylko w trzech województwach – mazowieckim, lubelskim i pomorskim.

• Niezmiennie najczęściej poszukiwani są pracownicy do sprzedaży i obsługi klienta.

• Od początku roku na rynku pracy brakuje również pracowników fizycznych i produkcyjnych.

Od kilku miesięcy mówi się o rekordowo niskim bezrobociu. W najlepszej sytuacji są pracownicy w województwie wielkopolskim – tam bezrobocie jest na najniższym poziomie: 4,2 proc. Niską stopą bezrobocia mogą pochwalić się również województwa śląskie: 5,7 proc., małopolskie: 5,8 proc., pomorskie: 6,0 proc. i mazowieckie: 6,4 proc.

Warto jednak zwrócić uwagę, że, o ile sytuacja w skali kraju wygląda bardzo optymistycznie, o tyle znalezienie pracy w wielu regionach wydaje się wręcz niemożliwe. Najlepszym dowodem na to jest sytuacja w powiecie szydłowieckim, który jest niechlubnym rekordzistą, z ponad 27-proc. bezrobociem. Najtrudniej o pracę jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie 12,1 proc.

Młodzi na rynku pracy

W coraz lepszej sytuacji są osoby, które dopiero rozpoczynają aktywność zawodową. Od trzech lat spada liczba bezrobotnych absolwentów, na koniec maja 2017 roku było to 33,3 tys. osób, czyli o 20 tys. mniej niż na koniec ubiegłego roku.

Udział absolwentów bez pracy wśród bezrobotnych ogółem spadł do rekordowo niskiego poziomu 2,8 proc. Statystyki portalu Praca.pl pokazują również, że szczególnie w województwie mazowieckim, przybywa aktywnych, młodych (18-24 lata) użytkowników serwisu. Wynika to z faktu, że młodzi ludzie coraz częściej i coraz chętniej wkraczają w zawodowe życie już po ukończeniu szkoły średniej. 

Ofert pracy przybywa

Analiza ofert pracy na portalu Praca.pl pokazuje, że wzrost liczby ogłoszeń w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 roku  widoczny jest tylko w trzech województwach – mazowieckim, lubelskim i pomorskim. W pozostałych województwach portal odnotował nieznaczne spadki liczby ogłoszeń, wynikające w dużej mierze ze stabilizacji poziomu zatrudnienia, który nastąpił po okresie mocno zwiększonych potrzeb kadrowych w wielu firmach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.