Warmińsko-mazurskie: Większy udział wśród bezrobotnych osób po 50-tce

Na Warmii i Mazurach mimo ogólnego spadku bezrobocia, rośnie udział osób po 50 roku życia wśród pozostających bez pracy. Jak oceniają eksperci przyczyną tego są słabe kompetencje zawodowe tej grupy wiekowej, ale także wykluczenie komunikacyjne popegeerowskich wsi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Warmińsko-mazurskie: Większy udział wśród bezrobotnych osób po 50-tce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AS

2 kwi 2016 11:11


Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie podsumował ubiegłoroczne tendencje na rynku pracy w regionie Warmii i Mazur.

Stopa bezrobocia w grudniu 2015 roku wyniosła 16,3 procent. W ciągu całego 2015 r. nastąpił spadek bezrobocia średnio o 15 proc. Najwyższy spadek odnotowano w powiatach nowomiejskim - 25 proc., szczycieńskim - 24,7 proc. i ostródzkim - 20 proc, a najmniej bezrobocie spadło w powiatach braniewskim - 7,7 proc., giżyckim - 8,2 proc. oraz w gołdapskim - 10,4 proc.

Najmniejszy odsetek ludzi bez pracy jest w stolicy Warmii i Mazur, gdzie stopa bezrobocia wynosi niespełna 6 proc., w powiecie iławskim - 7,3 proc. oraz w mieście Elblągu - 13 proc. Najwyższe bezrobocie tradycyjnie utrzymuje się w powiatach przy polsko-rosyjskiej granicy: w braniewskim - 27 proc., kętrzyńskim - 27,4 proc. a także w piskim - 26,3 proc.

Jak podkreślił dyrektor WUP w Olsztynie Zdzisław Szczepkowski, na Warmii i Mazurach co trzeci bezrobotny to osoba do 30. roku życia (24,8 tys. osób). Jednak niepokoi zwiększający się udział w liczbie bezrobotnych, osób w wieku 50 lat i więcej oraz osób niepełnosprawnych. Osób bezrobotnych wśród 50-latków i starszych jest o 2 proc. więcej niż w 2014 r., a osób niepełnosprawnych - 0,2 proc. więcej niż w 2014 r.

Szef agencji rekrutującej do pracy i przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan Mirosław Hiszpański uważa, że takie tendencje na rynku pracy wynikają z niedopasowania kompetencji zawodowych osób po 50. roku życia.

"Osoby w wieku 50 plus, które nie podejmują pracy to pracownicy z zawodowym wykształceniem, długotrwale bezrobotni, więc ich przydatność dla pracodawcy jest nikła" - ocenił Hiszpański. Zauważył, że bezrobocie wśród 50-latków dotyka najczęściej osoby zamieszkałe na terenach popegeerowskich, gdzie występuje wykluczenie komunikacyjne.

"Jeśli jeszcze do tego dodamy, że osoby te pobierają od lat świadczenia socjalne, to oni sami nie są zainteresowani podjęciem pracy, skoro mogą żyć z dodatków socjalnych a w sezonie pracować na czarno"- podkreślił Hiszpański.

Dyrektor Szczepkowski ocenił, że na warmińsko-mazurskim rynku pracy zachodzą pozytywne zjawiska. Takim jest wzrost ofert z wolnego rynku, które stanowią obecnie więcej niż połowę propozycji dla bezrobotnych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.