Walka z bezrobociem priorytetem prezydencji Litwy

Walka z bezrobociem w UE, szczególnie wśród młodzieży, likwidacja tzw. wysp energetycznych oraz prace nad unią bankową będą priorytetowymi działaniami prezydencji litewskiej - poinformowała w środę podczas debaty w PE prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Walka z bezrobociem priorytetem prezydencji Litwy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 lip 2013 13:39


Od prezentacji programu działań półrocznej prezydencji, którą Litwa 1 lipca przejęła od Irlandii, rozpoczęła się środowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Jak podkreśliła Grybauskaite, jednym z priorytetów programu będzie unia bankowa. "Prezydencja litewska zrobi wszystko, aby negocjacje dotyczące jednolitego mechanizmu nadzorczego przebiegały sprawnie" - zapowiedziała. Kolejnym celem jest walka z bezrobociem, zwłaszcza wśród młodzieży. "Skoncentrujemy się na tworzeniu nowych miejsc pracy" - zaznaczyła.

Jak dodała, kluczem do pobudzenia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy jest wspólny rynek usług.

Prezydencja litewska skoncentruje się także na kwestiach energetyki.

"Wewnętrzny rynek energii powinien zostać stworzony do roku 2014, a do 2015 r. musimy zlikwidować tzw. wyspy energetyczne. (..) Będziemy także monitorować odpowiednie wdrażanie uzgodnionych już środków i ram prawnych, w tym w szczególności trzeciego pakietu energetycznego. Uważamy, że należy przeznaczyć większe fundusze na budowanie nowoczesnej infrastruktury energetycznej w całej Unii Europejskiej" - powiedziała prezydent Litwy.

W 2011 roku wszedł w życie tzw. III pakiet energetyczny, na który składają się dwie dyrektywy unijne: tzw. gazowa i o energii elektrycznej. Wymusza on dostęp konkurentów rosyjskiego koncernu Gazprom do gazociągów w UE oraz pozbawia dostawców kontroli nad przesyłem gazu. Pakiet ma stworzyć jednolity europejski rynek energii elektrycznej i rynek gazu do 2014 roku.

Wdrożenie go ma ułatwić utrzymanie cen na możliwie najniższym poziomie oraz poprawić standard usług i bezpieczeństwo dostaw. Dzięki temu ma być zapewniona większa przejrzystość rynków detalicznych, a konsumenci będą lepiej chronieni.

Wyspy energetyczne to obszary w UE, które nie są połączone bezpośrednio z europejską siecią połączeń energetycznych - gazowych i energii elektrycznej. Do takich wysp należą np. Litwa, Łotwa i Estonia.

Jak zapowiedziała dalej Grybauskaite, Litwa również wspierała rozwój gospodarki cyfrowej w UE, m.in poprzez takie projekty, jak realizowanie procedury zamówień publicznych drogą elektroniczną i wystawianie e-faktur.

Wśród celów politycznych wymieniła prace nad stowarzyszeniem politycznym i integracją gospodarczą pomiędzy UE i państwami należącymi do Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.