Walka o informatyków trwa. W ich przypadku nawet doświadczenie nie jest ważne

Specjalistów IT potrzebują wszystkie sektory gospodarki - nie wykluczając rolnictwa - a zapotrzebowanie (a raczej niedobór) jest ogromne. Największy popyt jest oczywiście na programistów. W Polsce są już firmy gotowe zatrudniać kompletnie „zielonych” – bez jakiegokolwiek doświadczenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Walka o informatyków trwa. W ich przypadku nawet doświadczenie nie jest ważne

PODZIEL SIĘ


Autor: Artur Ragan

5 cze 2014 11:32


Rynek jest w stanie jeszcze długo przyjąć każdą liczbę specjalistów IT a najwyżej cenieni nie muszą szukać pracy, bo to praca szuka ich. W Polsce - poza programistami - ciągle brakuje wdrożeniowców oraz analityków a znaczące jest to, że coraz więcej firm szuka absolwentów kierunków IT... bez doświadczenia.

Świeżo upieczeni specjaliści IT, wolni od nawyków poprzednich środowisk pracy, mają uczyć się fachu w firmach tworzących i wdrażających software dla zakładów produkcji przemysłowej. Przykładowe obowiązki u jednego z klientów Work Express to programowanie w Visual Studio lub Delphi a konkretnie tworzenie i  modyfikacja aplikacji dla firm takich jak Thyssen Krupp czy Volkswagen Motor Polska.

Pula takich rekrutacji, rośnie nieustannie, bo w kraju coraz mniejsze firmy chcą się rozwijać za sprawę wejścia w e-commerce a tego nie sposób zrobić bez własnych zasobów IT. To sprawia, że ofert pracy dla programistów (Java, .NET czy C++) i wdrożeniowców przybywa. A np.  analityków - nie szuka się już poprzez ogłoszenia, tylko drogą bezpośrednich poszukiwań i dzięki networkingowi.

Oni zresztą rzadko szukają stałej pracy. Coraz częściej działają na własny rachunek, inkasują przeciętnie 20 proc. więcej niż na etacie i zwykle nie jest on dla nich niczym szczególnie atrakcyjnym. Ponadto szuka się developerów i testerów oprogramowania. Rynek aplikacji mobilnych rozwija się bardzo szybko stąd zapotrzebowanie na specjalistów od Androida i iOS.

Co do innych cenionych kwalifikacji, to poza stricte warsztatowymi umiejętnościami coraz częściej pracodawcy szukają fachowców od IT z doświadczeniem w sprzedaży. (Niełatwo o nich, bo jeśli ktoś jest ekspertem i ma „zmysł handlowca” to zwykle pracuje na własny rachunek). Znajomość języków obcych i gotowość do zmiany miejsca zamieszkania są standardami w tej branży.

Z „miękkich kompetencji” najbardziej pożądaną cnotą programisty będzie komunikatywność i umiejętność pracy w zespole. (Mnóstwo świetnych fachowców z tej branży nie zdobywa uznania z powodu braku umiejętności porozumiewania się z otoczeniem i dostosowania się do wymogów pracy zespołowej, w stopniu graniczącym z lżejszymi formami autyzmu.)

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.