PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W tym zawodzie bezrobotnych nie będzie. Firmy wręcz wyrywają sobie pracowników

 • KDS
 • 7 lis 2022 20:00

Unijne kraje stoją przed ogromnym wyzwaniem. Jak wynika z raportu Digital Economy and Society Index 2022, już za osiem lat w Unii Europejskiej będzie potrzeba 20 mln specjalistów IT. Dziś jest ich 9 mln. Czyli o wiele za mało.

W tym zawodzie bezrobotnych nie będzie. Firmy wręcz wyrywają sobie pracowników
Największe braki wśród specjalistów IT dotyczą obszaru cyberbezpieczeństwa oraz analizy danych (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • We wszystkich państwach Unii Europejskiej pracuje około 9 mln specjalistów IT.
 • Zgodnie z danymi raportu DESI (Digital Economy and Society Index) 2022 Human Capital to o 11 mln mniej niż cel postawiony przez UE do końca 2030 roku.
 • Największe braki dotyczą cyberbezpieczeństwa oraz analizy danych. 

Do 2030 roku założono, że Unia powinna obsadzać łącznie 20 mln stanowisk pracy w sektorze cyfrowych technologii, co stanowić ma około 10 proc. wszystkich zatrudnionych. Raport Digital Economy and Society Index 2022 Human Capital nie pozostawia złudzeń – przed nami ogromne wyzwanie. 

- Raport z jednej strony wskazuje na konieczność podniesienia poziomu kompetencji cyfrowych społeczeństwa. Ale na szczególną uwagę zasługują wskaźniki związane z niedoborami specjalistów IT. Chodzi głównie o wyszkolony i poszerzający swoje kwalifikacje personel małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz sektora publicznego - podkreśla Kinga Marczak, general manager w HRS-IT.

Największe braki dotyczą specjalistów od cyberbezpieczeństwa i analizy danych. Fot. Shutterstock
Największe braki dotyczą specjalistów od cyberbezpieczeństwa i analizy danych. Fot. Shutterstock

Jak precyzuje, do realizacji unijnego celu 20 mln pracowników zatrudnionych w IT do 2030 roku jeszcze daleka droga. Na ten moment niedobór specjalistów technologii cyfrowych szacuje się na około 11 mln osób we wszystkich państwach członkowskich. Największe braki dotyczą specjalistów od cyberbezpieczeństwa i analizy danych.

- Tylko aktywna polityka promująca techniczne kierunki studiów oraz wygodny dostęp do kursów i szkoleń wspierających przekwalifikowanie pomoże w wypełnieniu luki w kadrach IT - dodaje.

Zwolnieni pracownicy Twittera rozchwytywani na pniu

A o tym, jak bardzo brakuje specjalistów IT, świadczy choćby ostatnia sytuacja w Twitterze. Po tym, jak Elon Musk wykupił to medium społecznościowe, rozpoczął masowe zwolnienia. Pracownicy, którzy dostali wypowiedzenie, nie byli długo bez pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: W tym zawodzie bezrobotnych nie będzie. Firmy wręcz wyrywają sobie pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tomasz 2022-11-09 22:45:14

  Bzdury. Wreszcie następuje unormalnienie rynku IT. Jeśli do napisania Hallo world dziś potrzeba 7 osobowego teamu z PMem, Aanalitykiem, devopsem, frontendoowcem i backendowcem i 2 testerami to ten świat pseudo projektów IT musiał się kiedyś zawalic

 • rapido_liebre 2022-11-09 07:49:05

  Nie kierunek jest istotny, a posiadane 'skills'. Do tego swoboda w komunikacji w j.ang., profil na LinkedIn i masz gotowy przepis na bycie rozchwytywanym.

 • Wieslaw 2022-11-09 00:25:23

  Firmy sobie wyrywają ale co wyszkolonych a architekturę informacji kończą ludzie i nie mają pracy .dlaczego ich nie zatrudniacie to przecież pokrewne kierunki. wyszkolcie sobie ich a nie na gotowe iść

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA