×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W tym kraju rynek pracy staje przed Polakami otworem. Wakatów trzy razy więcej niż bezrobotnych

Bezrobocie w Czechach wynosi zaledwie 1,9 proc. i jest jednym z najniższych na świecie. Jednak o wyjątkowości rynku pracy naszego południowego sąsiada decydują również: olbrzymia liczba wakatów, bardzo wysoki współczynnik zatrudnienia osób bez wyższego wykształcenia, atrakcyjny rozkład płac oraz stabilne trendy imigracyjne.

W tym kraju rynek pracy staje przed Polakami otworem. Wakatów trzy razy więcej niż bezrobotnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • W Czechach zgłoszono 282 tys. wakatów - to blisko trzy razy więcej niż osób szukających zatrudnienia.
  • Wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 31 500 koron (5250 zł).
  • Do Czech przenoszą się pracownicy przede wszystkim z państw unijnych: Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja.

101 tys. – tylko tylu było bezrobotnych w Czechach według danych Eurostatu za listopad. To zaledwie 1,9 proc. aktywnych zawodowo. Według szacunków MFW na koniec 2018 r. żaden kraj demokratyczny, funkcjonujący na zasadach gospodarki rynkowej, nie ma tak niskiego poziomu bezrobocia. W Unii Europejskiej drugi najniższy odsetek osób szukających pracy jest w Niemczech i wynosi on 3,3 proc.

Prawie trzy razy więcej wakatów niż bezrobotnych

Jeszcze większe zdumienie budzą dane dotyczące liczby wolnych etatów. Według Eurostatu w trzecim kwartale 2018 r. było ich 282 tys. Wakatów jest zatem blisko trzy razy więcej niż osób szukających zatrudnienia. Żaden unijny kraj nie może pochwalić się większą liczbą wolnych miejsc pracy niż chcących znaleźć płatne zajęcie. Dla porównania – w Polsce wakatów jest 157 tys. przy 661 tys. bezrobotnych.

Czytaj też: Pół miliona pracowników zagranicznych w Czechach. To rekord

Czesi, którzy od lat stawiają na przemysł, bliskie relacje z Niemcami i przyciąganie kapitału zagranicznego inwestującego np. w motoryzację, mogą pochwalić się także niezwykle wysokimi współczynnikami zatrudnienia ludzi bez wyższego wykształcenia. To ważny element zapewniający spójność społeczną i w miarę płaski rozkład wynagrodzeń w gospodarce.

Pracę ma ponad 80 proc populacji w wieku 15-64 lata z wykształceniem poniżej wyższego. Wynik ten oscyluje w okolicach europejskich liderów (Szwajcaria, Dania, Niemcy). W Polsce jest to 68,6 proc. By osiągnąć wynik znad Wełtawy, zatrudnienie w Polsce musiałoby znaleźć ponad 1,5 miliona osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: W tym kraju rynek pracy staje przed Polakami otworem. Wakatów trzy razy więcej niż bezrobotnych
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • leo 2019-01-24 12:49:58

    Jak może być dobrze w Plsce jak są tacy którym się marzy zeby rząd się wziął za firmy Czyli co KOMUNIZM ?Czy w Czechach Danii albo Niemczech rząd decyduje o zarobkach ?.Stuknij sie w głowę

  • Gość 2019-01-23 15:03:02

    W Polsce brak dozoru nad firmami .Za takie ochłapy NIKT nie chce pracować. Jedynie niewolników firmy polskie zatrudniają. Jak Rząd się za to nie weźmie to dalej będzie EPOKA KAMIENIA ŁUPANEGO.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA