PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W tych branżach pracownicy są błyskawicznie ściągani z rynku. Walka na całego

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 20 lip 2021 13:50

Logistyka, produkcja przemysłowa, IT oraz administracja i obsługa biura. To w tych branżach firmy zgłaszają największe problemy z obsadzaniem stanowisk pracownikami o odpowiednich kwalifikacjach.

W tych branżach pracownicy są błyskawicznie ściągani z rynku. Walka na całego
8 na 10 pracodawców w Polsce twierdzi, że znalezienie pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami jest dla nich wyzwaniem (Fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Firma doradczo-rekrutacyjna ManpowerGroup przedstawiła wyniki badania „Niedobór talentów".
 • Wnioski nie są optymistyczne. 8 na 10 pracodawców w Polsce twierdzi, że znalezienie pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami jest dla nich wyzwaniem.
 • Skala wzrostu jest spora. W roku 2019 mówiło o tym problemie 70 proc. firm, natomiast w 2018 odsetek ten wynosił 51 proc.

- Jesteśmy świadkami postępującej rewolucji technologicznej, znacząco przyspieszonej przez pandemię COVID-19. Rzeczywistość biznesowa firm zauważalnie zmieniła się w ciągu ostatnich dwóch lat. Nic dziwnego, że w wielu organizacjach pojawiło się zapotrzebowanie na nowe umiejętności, które pracownicy niekoniecznie zdążyli już nabyć. Rezultatem są odczuwalne braki wykwalifikowanych kandydatów na rynku pracy, które przecież jeszcze przed pojawieniem się globalnego zagrożenia zdrowotnego były niemałe - mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

Jak dodaje, wiele organizacji na czas pandemii zawiesiło swoje procesy rekrutacyjne, które z początkiem bieżącego roku, razem z luzowaniem obostrzeń, zostały przywrócone. Dotyczy to niemal wszystkich sektorów, które chcą nadrobić zaległości wynikające z lockdownu, do czego potrzebują nowych pracowników. W wyniku tego na rynku znacznie wzrosło zapotrzebowanie na nowych pracowników, doprowadzając do masowych rekrutacji i jeszcze bardziej wzmacniając trudności w pozyskaniu pożądanych talentów. Jak zauważa Janas, problem jest globalny, bo firmy na całym świecie nie mogą zatrudnić wystarczającej liczby pracowników, by zaspokoić swoje potrzeby.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Logistyka ma problem

Jak wynika z badania „Niedobór talentów” obecnie największym wyzwaniem dla firm jest obsadzanie stanowisk pracownikami logistycznymi. Kolejną trudną do zrekrutowania grupą zawodową są pracownicy obszaru produkcji przemysłowej. Przedsiębiorcy zwracają również uwagę na niedobór pracowników IT oraz odpowiednio wykwalifikowanych pracowników administracji i obsługi biura, a także osób zajmujących się bezpośrednią obsługą klienta.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: W tych branżach pracownicy są błyskawicznie ściągani z rynku. Walka na całego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Iga 2021-08-02 07:09:19

  Brakuje również pracowników z zakresu zawodów medycznych - ja ukończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku technik masażysta i bardzo szybko znalazłam pracę.

 • IMIĘ 2021-07-22 07:57:28

  I co z tego że cały czas jest duże zapotrzebowanie na pracowników? Pracodawcy w kraju jak płacili ochłapy tak płacą dalej a oczekują za to coraz większej wydajności i teraz płaczą że nie ma komu robić. Chcecie mieć pracowników to płaćcie pijawy jak na zachodzie to ludzie się znajdą. Proste.

 • Mia 2021-07-21 22:08:49

  Jest niedobór programistów w IT, to dlaczego człowiek po studiach informatycznych nie może znaleźć pracy, wszyscy chcą z kwalifikacjami

 • Grzegorz 2021-07-21 22:03:01

  Pracownicy winni się rozwijać w firmie ciekawa teza tylko że to teoria w polskich warunkach pracowałem w logistyce i mimo że wiele razy starałem się o kurs na wózki widłowe z ust by podnieść kwalifikacje słyszałem że jest pandemia że nic nie da się zrobić a pracowałem w dużej niemieckiej korporacji tak wygląda polski rozwój pracownika .Nie mam zamiaru wydawać pieniędzy na kurs na wózki bez gwarancji pracy to powinno być w gestii pracodawcy jeśli pracownik chce się rozwijać uczyć powinno mu się to umożliwiać niestety w Polsce jeszcze do tego nie dorośli pracodawcy

 • rew 2021-07-21 11:41:20

  Ciekawe, czy w związku z tymi niby "problemami" rosną pensje i to znacznie więcej niż inflacja. Bo jeśli nie rosną, to znaczy, że problemu tak naprawdę nie ma.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA