PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W tych branżach pracownicy najczęściej zmieniają pracę

  • Justyna Koc
    jk
  • 20 maj 2021 16:03

IT i telekomunikacja; media, marketing i e-commerce, SSC/BPO. W tych branżach rotacja była największa w ciągu ostatniego roku. Jakie inne sektory znalazły się na liście?

W tych branżach pracownicy najczęściej zmieniają pracę
40 proc. badanych przyznaje, że zmiana pracy była wynikiem pandemii COVID-19 (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Na zmianę pracodawcy decydowali się przede wszystkim pracownicy z branży IT i telekomunikacji (54 proc.) oraz prawie tyle samo z sektora mediów, marketingu i e-commerce - co drugi uczestnik badania.
  • Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku branży HoReCa, która nadal boryka się z konsekwencjami pandemii koronawirusa.
  • Niezależnie od branży wiele firm zmagało się z brakiem zasobów bądź koniecznością transformacji - w efekcie aż 40 proc. badanych przyznaje, że zmiana pracy była wynikiem pandemii COVID-19.

Blisko co drugi pracownik ocenia, że pomimo pandemii jego sytuacja zawodowa była stabilna i nie uległa zmianie - 45 proc. wskazań w badaniu firmy rekrutacyjnej i outsourcingowej Devire, w którym wzięło udział ponad 3 tys. pracowników z 20 branż z całej Polski. Jednocześnie o pogorszeniu się sytuacji zawodowej mówi aż 4 na 10 pracowników.

Przed największymi wyzwaniami stanęli dyrektorzy firm - jedynie 11 proc. z nich przyznało, że ich sytuacja zawodowa poprawiła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z kolei lepszymi warunkami zatrudnienia cieszy się 1/5 uczestników badania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Źródło: Devire
Źródło: Devire

- W najbliższych miesiącach przyjdzie nam konkurować o kandydata na równie trudnym, o ile nie trudniejszym rynku, co przed pandemią. Oczywiście nie dotyczy to pracowników sektorów bezpośrednio dotkniętych kryzysem, takich jak HoReCa, turystyka,gastronomia i retail, gdzie obecnie wciąż jest łatwiej pracowników - komentuje Michał Młynarczyk, prezes Devire i członek zarządu Polskiego Forum HR.

- Pracodawcy będą mierzyć się z szeregiem wyzwań, takich jak: wypracowanie modeli funkcjonowania zespołów czy zaadresowanie problemu motywacji i zaangażowania pracowników. Może się wydawać, że ze względu na przyspieszenie akcji szczepień, jesteśmy na ostatniej prostej zmagań z pandemią. Na tym etapie kluczowa będzie komunikacja z pracownikami, którzy oczekują jasnej strategii oraz decyzji, jaki będzie model pracy w naszej firmie w postpandemicznej rzeczywistości - dodaje.

Tu pracownicy najczęściej zmieniają pracę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W tych branżach pracownicy najczęściej zmieniają pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA