PARTNERZY PORTALU

W tej branży lawinowo przybywa ofert pracy. Wzrosty są dwucyfrowe

  • Justyna Koc
    jk
  • 27 lis 2021 0:01

Zapotrzebowanie na pracowników w branży IT wciąż rośnie. Potwierdzają to dane z rynku. Na tym nie koniec - rekruterzy przekonują, że rynek nadal będzie się powiększał i propozycji będzie wciąż przybywać.

W tej branży lawinowo przybywa ofert pracy. Wzrosty są dwucyfrowe
Pierwsze oznaki odmrożenia rynku IT pojawiły się wczesną jesienią 2020 roku (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W III kwartale tego roku na portalu Praca.pl zamieszczono niespełna 19 tys. ofert w tym obszarze, czyli około 30 proc. więcej niż rok wcześniej.
  • Z kolei Gratka.pl opublikowała dziennie 83 proc. więcej nowych i aktualizowanych ogłoszeń. Natomiast w serwisie OLX Praca różnica wyniosła 30 proc.
  • Ale wzrosty rok do roku były widoczne już we wcześniejszym kwartale. Wtedy na Praca.pl liczba ofert podskoczyła o prawie 600 proc. 

Prawie 18 920 ofert pracy dla informatyków zostało opublikowanych w trzecim kwartale 2021 r. na portalu Praca.pl. To o około 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich 14 510.

W tym samym czasie w serwisie Jobs.pl nastąpił wzrost o 4 proc., z 5 934 na 6 176 propozycji. Z kolei Gratka.pl, ukierunkowana na rekrutacje tzw. niebieskich kołnierzyków, odnotowała skok o 83 proc. Od lipca do września 2021 publikowała dziennie średnio 133 nowe i aktualizowane ogłoszenia dotyczące pracy w IT, a rok wcześniej - 73.

Czytaj też: Nie znaleźli pracowników w Polsce, otworzyli spółkę w Malezji

Z kolei serwis OLX Praca kieruje swoją ofertę głównie do sektora blue i gray collar, ale w kategorii IT/telekomunikacja odnotował wzrost liczby unikalnych ogłoszeń. Od lipca do września tego roku było ich 3 115, a rok wcześniej – 2 388.

– Wzrost liczby ofert pracy świadczy o tym, że branża wraca do normy po lockdownach. A wyniki na poziomie 30 proc. i więcej pokazują jej ciągły i dynamiczny rozwój. Natomiast przytoczone dane na pewno nie uwzględniają headhuntingu, który w IT czasem jest jedyną skuteczną metodą na zatrudnienie eksperta. Na LinkedIn profesjonaliści z dużym doświadczeniem czasem otrzymują bardzo dobre propozycje. I to nawet, jeśli mają wyłączony status „poszukuję pracy". To mówi o bardzo dużym zapotrzebowaniu na specjalistów – komentuje Sergiusz Diundyk, szkoleniowiec oraz międzynarodowy ekspert z branży IT.

Popyt nakręca presję płacową

Jak stwierdza Maciej Zaradkiewicz, senior manager w Hays Poland, ekspert rynku IT, sytuacja jest bardzo korzystna z perspektywy kandydatów. W 2021 roku wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów w każdym obszarze. Począwszy od rozwoju oprogramowania, poprzez infrastrukturę, bezpieczeństwo, a skończywszy na przetwarzaniu danych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W tej branży lawinowo przybywa ofert pracy. Wzrosty są dwucyfrowe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA