Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- Do 2050 roku zatrudnienie w sektorze odnawialnych źródeł energii ma wzrosnąć pięciokrotnie.
- Szacuje się, że do 2025, dzięki prywatnym i komercyjnym inwestycjom, moc polskiej fotowoltaiki wzrośnie pięciokrotnie.
- Z najnowszych danych International Renewable Energy Agency wynika, że 40 proc. wszystkich zatrudnionych w branży fotowoltaicznej stanowią kobiety. Dla porównania w branży wiatrowej jest to 21 proc. kobiet.
Prognozy wskazują, że do 2030 roku w sektorze odnawialnych źródeł energii będzie pracować ponad 38 milionów osób na całym świecie. Dane wyraźnie wskazują, że branża jest chłonna i potrzebni są nowi pracownicy z odpowiednimi kompetencjami.
Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "One Earth", do 2050 roku zatrudnienie w sektorze odnawialnych źródeł energii ma wzrosnąć pięciokrotnie. 85 proc. nowych osób, które wchodzą na rynek, znajdzie zatrudnienie w sektorze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki.
Na tendencje zatrudnienia wpływ ma wiele czynników: wzrost popularności paneli fotowoltaicznych, odpowiednią politykę dofinansowań do instalacji, a także dążenie firm i osób indywidualnych do działania w myśl zrównoważonego rozwoju.
- Polacy zrozumieli, jak ważna jest niezależność energetyczna. Tendencja widoczna jest na całym świecie. Branża odnawialnych źródeł energii rośnie, co wskazują liczne dane. W związku z dużym popytem na rynku pojawiają się osoby z zupełnie nowymi kompetencjami. Obecnie potrzebna jest kadra do kompleksowego budowania sektora. To odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie na energię z odnawialnych źródeł – wyjaśnia Szymon Masło, prezes Neptun Energy.
W Polsce sektor Odnawialnych Źródeł Energii stale rośnie, co widać przede wszystkim na przykładzie branży fotowoltaicznej. W 2019 roku byliśmy piątym najszybciej rozwijającym się rynkiem fotowoltaicznym w UE, z obrotami sięgającymi ponad 1 mld euro. Szacuje się, że do 2025 r., dzięki prywatnym i komercyjnym inwestycjom, moc polskiej fotowoltaiki wzrośnie pięciokrotnie.
Nowy sektor, szansa na zatrudnienie dla każdej płci
Rozwój sektora odnawialnych źródeł energii to szansa na zatrudnienie dla każdego. Niezależnie od płci, wieku czy wykształcenia.
W 2022 roku w polskim sektorze OZE pracowało ok. 100 000 osób, z czego najwięcej w firmach pozyskujących energię z biomasy. Gdzie jest praca? W kraju znajdziemy prywatne, komercyjne i państwowe inicjatywy w pięciu obszarach:
- energetyka wodna, czyli małe i duże elektrownie wodne: szczytowo-pompowe, zaporowe, przepływowe i pływowe,
- energetyka słoneczna (solarna), czyli fotowoltaika,
- energetyka geotermalna, wykorzystująca ciepło z wód podziemnych,
- energia wiatru – turbiny wiatrowe (wiatraki), które w 2022 r. generowały najwięcej energii ze wszystkich OZE,
- biomasa, czyli pozyskiwanie energii z materii organicznej roślinnej i zwierzęcej.
Rozwój sektora odnawialnych źródeł energii to szansa na zatrudnienie dla każdego (fot. Shutterstock)
Rynek potrzebuje przede wszystkim osób, które zajmują się produkcją paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, a także ich montażem. Poszukiwane są także osoby, które zadbają o logistykę dostaw i będą czuwać nad łańcuchami dostaw. To odpowiedzialne zajęcie, wymagające myślenia analitycznego. Rynek potrzebuje także ekspertów, którzy zajmą się projektowaniem instalacji. W 2023 roku wzrośnie także popyt na osoby, które zajmą się aspektami prawnymi: pozwoleniami i zdobywaniem gruntów pod instalacje. Rynek potrzebuje także handlowców.
Kobiety coraz chętniej biorą udział w kierowaniu transformacją energetyczną i budowaniu zeroemisyjnego i zrównoważonego świata. 35 proc. kobiet zajmuje nietechniczne stanowiska w OZE i pracuje w działach marketingu, dystrybucji czy sprzedaży.
- Zdecydowaną większość osób zajmujących się sprzedażą stanowią mężczyźni. Liczymy na to, że coraz więcej kobiet będzie wybierać pracę w sektorze OZE i zajmować stanowiska handlowca. To opłacalny zawód. Już w pierwszym miesiącu pracy można zarobić nawet 20 tysięcy złotych. Nasz rekordzista ma na swoim koncie 80 tysięcy złotych. Od czego zależą zarobki? Przede wszystkim od skuteczności. Im więcej sprzedanych instalacji, tym wyższa pensja. Ważne jest działanie zgodne ze strategią sprzedażową, a także chęć samorozwoju i determinacja – dodaje Szymon Masło.
Branża fotowoltaiczna przyciąga do pracy kobiety
Z najnowszych danych International Renewable Energy Agency wynika, że 40 proc. wszystkich zatrudnionych w branży fotowoltaicznej stanowią kobiety. Dla porównania w branży wiatrowej jest to 21 proc. kobiet.
- Panie coraz chętniej wykonują zawody, które dotychczas były utożsamiane z typowo męskimi. Dzisiaj ta granica zaciera się. W fotowoltaice potrzebni są nie tylko monterzy. Branża poszukuje także inżynierów czy osób z umiejętnościami planowania przestrzennego. Ponadto bardzo ważną odnogę stanowi handel. Niezbędne jest propagowanie ekologicznych rozwiązań wśród Polaków – dodaje Szymon Masło.
Kobiety najlepiej radzą sobie w kategorii produkcji paneli – stanowią aż 47 proc. ogólnego zatrudnienia. Na kolejnych miejscach znajdą się szeroko pojęte usługi – tu 39 proc. pań znalazło zatrudnienie, a także obszar programowania – 37 proc. Najmniej kobiet – bo nieco ponad 10 proc. – pracuje jako monterki paneli.
Kobiety zajmują zaledwie 30 proc. stanowisk kierowniczych w PV i 13 proc. wyższych stanowisk kierowniczych.
Jakie są największe bariery wejścia w branżę OZE przez kobiety? To przede wszystkim postrzeganie ról płciowych, brak sprawiedliwej i przejrzystej polityki zatrudnienia oraz normy kulturowe i społeczne. Podnoszenie świadomości na temat równouprawnienia płci, doskonalenie polityk krajowych i miejsc pracy, oferowanie większej liczby szkoleń, możliwości nawiązywania kontaktów i dostępu do mentoringu to kluczowe kroki w celu wyrównania szans kobiet w tym sektorze.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)