×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W styczniu trudniej o nową pracę. Nadzieją odmrożenie gospodarki

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • Opublikowano: 10 lut 2021 12:00

Styczeń nie był łaskawy dla osób poszukujących pracy. Jak wynika z comiesięcznej analizy ekspertów z Katedry Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, liczba dostępnych w internecie ofert spadła.

W styczniu trudniej o nową pracę. Nadzieją odmrożenie gospodarki
W samym styczniu spadek liczby internetowych ofert pracy, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, miał miejsce w większości województw (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Katedra Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych opublikowały w środę 10 lutego najnowszy Barometr Ofert Pracy. 
  • Pokazuje on spadek liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o pracę w pierwszym miesiącu nowego roku.
  • Zniesienie ograniczeń epidemicznych z początkiem lutego oraz kolejne ich luzowanie w drugiej połowie miesiąca mogą wesprzeć polską gospodarkę - podkreślają analitycy BIEC.

W samym styczniu spadek liczby internetowych ofert pracy, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, miał miejsce w większości województw. Największy obserwowano w województwach o relatywnie wysokiej stopie bezrobocia. Były to woj. świętokrzyskie, zachodniopomorskie oraz podlaskie. Najwięcej nowych ofert pracy pojawiło się w woj. małopolskim, lubuskim oraz wielkopolskim.

- Spośród szerokich grup ofert pracy nieznaczny wzrost liczby wakatów w samym styczniu obserwowano jedynie dla zawodów usługowych. W pozostałych grupach notujemy spadki, przy czym największe były w grupie prac fizycznych i prostych, zaś najmniejsze w grupie zawodów społecznych i prawnych. Obserwowana liczba opublikowanych wakatów w okresie covidowym nadal pozostaje istotnie mniejsza niż sprzed pandemią. Gorzej pod tym względem wypada grupa zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych oraz usługowych. W dużej mierze wiąże się to z wysokim udziałem zawodów opartych na interakcjach społecznych. Nieco lepiej wypadają zawody z zakresu nauk ścisłych i inżynieryjnych, których spadek w okresie pandemii był najmniejszy - komentuje wyniki barometru dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ, współautor badania.

Grafika: BIEC
Grafika: BIEC

Jak dodaje, liczba ofert zatrudnienia skierowanych do przedstawicieli zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych wzrosła w firmach związanych z kontrolą jakości, ekonomią oraz nieruchomościami. Największe spadki z kolei dotyczyły zawodów związanych z public relations, doradztwem oraz call center. Redukcja liczby opublikowanych ofert pracy w tych kategoriach, jak również w bankowości, administracji biurowej oraz obsłudze klienta w okresie pandemii była największa.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W styczniu trudniej o nową pracę. Nadzieją odmrożenie gospodarki
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA