W Słupskiej SSE w Koszalinie pracuje już blisko 1,5 tys osób

- 14 firm zatrudniających 1 410 pracowników, 239 mln zł prywatnych nakładów inwestycyjnych i niemal 90 mln zł ze środków publicznych - taki jest bilans 10 lat działalności Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE) w Koszalinie (Zachodniopomorskie).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Słupskiej SSE w Koszalinie pracuje już blisko 1,5 tys osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 paź 2013 15:10


Prezydent miasta Piotr Jedliński powiedział w poniedziałek na briefingu poświęconym 10-leciu funkcjonowania strefy, że Koszalin był w województwie zachodniopomorskim pionierem, jeśli chodzi o tworzenie tego typu miejsca do działalności gospodarczej.

Kolejne miasta, m.in. Goleniów, Szczecinek, Wałcz wydzielały tereny pod strefy ekonomiczne w późniejszym czasie.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz powiedział, że to dzięki Koszalinowi udało się wypracować drogę dla innych tego typu lokalizacji. Efektem jest w regionie 1 200 ha objętych przywilejami specjalnych stref ekonomicznych.

Geblewicz dodał, że to dzięki przedsięwzięciu w Koszalinie na Pomorzu Zachodnim nauczono się budowania dobrego klimatu dla przedsiębiorców.

Koszalińska część SSSE powstała w 2003 r. na 22 hektarach gruntu leżących w zachodniej części miasta. Strefa była od tego czasu trzykrotnie powiększana - w latach 2006, 2007, 2012 - i obecnie zajmuje 114 ha, z czego 67 ha jest zajęte przez inwestorów.

W koszalińskiej części SSSE funkcjonuje obecnie 14 firm, które zatrudniają 1 410 pracowników. Na terenie koszalińskiej strefy prywatny kapitał zainwestował dotychczas 239 mln zł. Na uzbrojenie gruntów ze środków publicznych wydano ok. 90 mln zł.

W poniedziałek zezwolenia na inwestycje w koszalińskiej strefie odebrały trzy firmy. Jedna z nich - producent szyb samochodowych Nordglass - będzie rozszerzać działalność. Dwie kolejne - Bartosz Lipiński Centrum Hydrauliki Siłowej i wytwarzający papier falisty Surimet - to zupełnie nowe podmioty.

Prezydent Jedliński powiedział PAP, że prowadzone są negocjacje z kolejnymi inwestorami, jednak nie podał szczegółów.

Pytany o korzyści z funkcjonowania strefy, Jedliński powiedział, że dzięki istniejących na jej terenie miejscach pracy miasto ma ustabilizowane dochody z podatku od osób fizycznych. Wpływy z tego tytułu stanowią ponad 40 proc. dochodów koszalińskiego samorządu.

Jak dodał, jedno miejsce pracy w strefie sprawia, że tworzone są średnio 3-4 stanowiska w firmach kooperujących.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.