W Polsce rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z Ukrainy

W Polsce rośnie zapotrzebowanie na pracowników IT i nowych technologii ze Wschodu, głównie z Ukrainy. W przypadku obywateli tego kraju, polskie urzędy pracy zanotowały kilkudziesięcioprocentowy wzrost oświadczeń przedsiębiorców, którzy chcą zatrudnić takich pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Polsce rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z Ukrainy

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl (Błażej Prośniewski, AWI)

12 gru 2014 17:52


- W całej Unii Europejskiej brakuje wysoko wykwalifikowanych pracowników z branży IT. W Polsce tę lukę wypełniają pracownicy z Ukrainy. W porównaniu z 2013 rokiem, zapotrzebowanie na nich wzrosło nawet sześciokrotnie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Zbigniew Wafflard z firmy EastWestLink.

Czytaj też: Ponad 500 studentów z Ukrainy przyjedzie na rok do Polski

Do tej pory mówiło się o Polsce jako kraju tranzytowym. Czy to się zmieniło? Według eksperta trudno jest tu na razie o jednoznaczną odpowiedź.

- Wiadomo, warunki zatrudnienia w Polsce nadal są gorsze niż w Europie Zachodniej. Należy jednak pamiętać, że często osoby, które wyjeżdżają z Ukrainy, planują powrócić do kraju po tym, jak ustabilizuje się sytuacja polityczno-ekonomiczna. Stąd też Polska jawi się jako bardzo atrakcyjny kierunek - dodaje ekspert.

Choć w Polsce rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z Ukrainy, to wciąż największą chłonność, jeżeli chodzi o pracowników ze Wschodu, wykazuje branża rolna i budowlana.

Czytaj też: Więcej Ukraińców przyjedzie do Polski za pracą? Chcielibyśmy...

- Zapotrzebowanie na ekspertów to wciąż mała skala. W przypadku branży rolno-spożywczej mamy do czynienia z 111 tysiącami oświadczeń przedsiębiorców o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obcokrajowcowi, w sektorze produkcyjnym jest to 16 tysięcy, czyli dwa razy więcej niż w zeszłym roku - podkreśla Zbigniew Wafflard.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

JAn 2014-12-13 19:35:46

Bzdura Bzdura, potrzebują taniej siły robocze. Jesli ktos jest Informatykiem to nie powinien zarabac tyle co gosc bez kwalifikacji , a tak właśnei w Polsce jest. W dyzuch miastach stawki sa w miarę ale poza to już poniżające. Dlatego ludzie wyjeżdżają i dlatego będą chcieli sprowadzic i osiedlic Ukrainców i inne nacje. A POLAK niech sie buja .... Jak wiekszosc lekarzy bedzie 'śniadych' a ich kompetencje mało prawdopodobne to w końcu się Polacy obudzicie- Polacy Pracodawcy się obudzicie bo jak na razie to mało widzicie i rozumiecie.