PARTNERZY PORTALU

W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców

  • Autor: PAP/JP
  • 1 gru 2022 11:08

W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców, stanowią oni 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych. Na koniec września 2022 r. w ZUS było zarejestrowanych ponad 1 mln obcokrajowców, to wzrost o 23,5 proc. w stosunku do tego samego okresu 2021 r. – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców
Na koniec września 2022 r. w ZUS było zarejestrowanych ponad 1 mln obcokrajowców (fot. Pixabay)
REKLAMA

ZUS w przesłanym w czwartek komunikacie przekazał, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po trzech kwartałach 2022 r. jest bardzo dobra. Tak ma wynikać z najnowszego raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na temat sytuacji FUS.

Czytaj też: Będzie można więcej zarobić. Ważna zmiana przepisów od 1 grudnia

"Liczba ubezpieczonych w ZUS na koniec trzeciego kwartału tego roku wyniosła 16 mln 143 tys. osób. Na przestrzeni ostatnich lat liczba ta, z wyjątkiem okresu pandemii, systematycznie rosła. Na koniec września 2022 r. zwiększyła się o 1,3 proc. w stosunku do poprzedniego roku" - poinformowała, cytowana w komunikacie, prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska.

Szefowa ZUS przekazała, że w Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców - stanowią oni 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych.

Czytaj też: Na nowe przepisy o pracy zdalnej trzeba będzie jeszcze poczekać

"Na koniec września 2022 r. w ZUS było zarejestrowanych ponad 1 mln obcokrajowców, co oznacza wzrost o 23,5 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku oraz wzrost o 19,4 proc. w stosunku do stanu na koniec 2021 r. W liczbie tej 59 proc. osób było pracownikami, 2,5 proc. prowadziło działalność gospodarczą, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia" - wskazała prof. Uścińska.

Jak podał ZUS, największą grupę ubezpieczonych cudzoziemców stanowili obywatele Ukrainy (71,2 proc. ubezpieczonych cudzoziemców i 4,6 proc. wszystkich ubezpieczonych), których napływ na polski rynek pracy został dodatkowo zintensyfikowany działaniami wojennymi - na koniec trzeciego kwartału ich liczba wyniosła 744 388 osób, czyli o 20,7 proc. więcej niż w tym samym okresie 2021 r. i o 18,7 proc. więcej niż w grudniu 2021 r.

"Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o czym świadczy osiągnięty poziom wskaźnika pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych. Parametr ten pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń. W trzech kwartałach 2022 r. jego wartość wyniosła 84,8 proc." - podkreśliła prof. Uścińska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • sael 2022-12-02 09:10:03

    piszcie wprost, ukrainców

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA