PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W Polsce jest ich 750 tys. Nie pracują i nie uczą się

 • Agnieszka Widera-Ciochoń
  AW
 • 21 lis 2019 13:27

- Około 750 tys. młodych Polaków, czyli 12 proc. osób między 15. a 29. rokiem życia nie uczy się i nie pracuje. Ponad połowę tej grupy stanowią kobiety, wynika z wyliczeń Instytutu Badań Strukturalnych (IBS). Te osoby mogłyby zasilić rynek pracy, gdyby udało się udzielić im odpowiedniego wsparcia.

W Polsce jest ich 750 tys. Nie pracują i nie uczą się
Adobe Stock
REKLAMA
 • W ramach międzynarodowego projektu „Youth Employment PartnerSHIP” IBS prowadzi badanie nad młodzieżą pozostającą bez pracy, a jednocześnie nieuczącą się, czyli NEET (ang. Not in Employment, Education or Training).
 • Badacze chcą ustalić, dlaczego młodzi ludzie nie podejmują pracy, sprawdzić efektywność programów aktywizacji zawodowej i zaproponować rozwiązania, które pomogłyby tym osobom wejść na rynek pracy.

- To paradoks, że pracodawcy mają trudności ze znalezieniem pracowników, a jednocześnie tak duża grupa młodych osób nie może pracy znaleźć lub w ogóle jej nie szuka. Te osoby przy wsparciu państwa z powodzeniem mogłyby podjąć zatrudnienie w sektorze usług, handlu czy turystyce. Problem polega na tym, że ani decydenci, ani przedsiębiorcy nie potrafią do nich dotrzeć - mówi Iga Magda, prof. SGH i wiceprezeska Instytutu Badań Strukturalnych.

Czytaj też: Nowe wyzwania dla pracodawców. Na rynek pracy wchodzi jeszcze bardziej wymagające pokolenie

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Bezrobocie w Polsce znajduje się na najniższym poziomie od 30 lat. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w październiku stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc., co oznacza, że w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 840 tys. osób. Jednocześnie pracodawcy skarżą się na problemy ze znalezieniem pracowników, a w wielu sektorach sytuację ratują imigranci z Ukrainy.

W Polsce podobnie jak w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej w grupie NEET przeważają młode kobiety. W ich przypadku powodem braku aktywności zawodowej są najczęściej obowiązki opiekuńcze. W Polsce jest to pół miliona kobiet w wieku 15-29 lat.

- Warto przyjrzeć się skuteczności działań umożliwiających młodym matkom powrót do pracy. Przykłady z takich krajów jak Niemcy, Francja czy Szwecja pokazują, że aktywność kobiet rośnie, gdy mogą one znaleźć pracę w niepełnym wymiarze godzin, a dostęp do dobrej jakości żłobków i przedszkoli jest powszechniejszy - tłumaczy Iga Magda.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: W Polsce jest ich 750 tys. Nie pracują i nie uczą się

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Xxx 2019-11-22 19:10:56

  "Ponad połowa grupy to kobiety" czyli dfuga polowa to mężczyźni. Hmm chyba logiczne.

 • miki 2019-11-21 21:42:18

  Czemu to kogoś interesuje? Nie chcą to niech nie pracują ja im akurat zazdroszczę

 • młody 20 2019-11-21 18:48:10

  Tylko że pracodawcy czasami maja wywalone w młode osoby sam od 6 miesięcy nie mogę roboty znaleść pracodawca powiedział mi że napewno oddzwoni a nie oddzwania . Bo pracodawca w w większość zatrudni po znajomości albo osobę z doświadczeniem i często nie chcą świeżaków . Albo na rozładunku towarów do sklepów zatrudniają Ukrianca dadzą takiemu 800zł i spokój a mi minimum musieli by dać 1300. Chodzi też w dużej mierze o to oczywiście są ludzie lewi ale jednak większość chciciała by mieć swoje pieniądze.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA