W Polsce coraz trudniej znaleźć pracę

- 72 procent ankietowanych Polaków uważa, że w ciągu ostatnich 25 lat nastąpiło pogorszenie w sferze możliwości znalezienia i utrzymania pracy - wynika z sondażu TNS Polska "Ćwierć wieku zmian - optymizm kontra pesymizm".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Polsce coraz trudniej znaleźć pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 maj 2014 16:15


Badani wypowiadali się na temat 24 obszarów życia, oceniając zmiany, jakie dokonały się w ciągu 25 lat.

Obszar najlepiej oceniany przez badanych to wyposażenie gospodarstw domowych w sprzęt AGD. 85 proc. odpowiedzi było pozytywnych, 4 proc. - negatywnych, a 8 procent ankietowanych uważa, że sytuacja nie uległa zmianie.

Wysoko oceniono też zmiany, jakie nastąpiły w sferze usług telekomunikacyjnych - 84 proc. ankietowanych uznało, że nastąpiły zmiany na lepsze, 6 procent - że na gorsze, 9 proc. nie widzi zmiany.

73 proc. ankietowanych dostrzegło zmianę na lepsze, dotyczącą lotnisk i transportu lotniczego (6 proc. na gorsze, 13 proc. uznało, że sytuacja nie uległa zmianie).

Sieć drogową w Polsce pozytywnie ocenia 74 proc. ankietowanych. 13 procent uważa, że w tej sferze nastąpiły negatywne zmiany, a 10 - że nic się nie zmieniło.

Najbardziej negatywnie przez Polaków oceniana jest sfera pracy. 72 proc. ankietowanych uważa, że w wymiarze pracy - możliwości jej znalezienia i utrzymania - nastąpiło pogorszenie. Sytuację pozytywnie oceniło tylko 17 proc. badanych. 9 procent nie widzi różnicy.

62 proc. badanych wypowiada się negatywnie o publicznej służbie zdrowia (pozytywnie - 22 procent; 13 proc. badanych uważa, że sytuacja jest bez mian), a niemal połowa - o polityce prorodzinnej (46 proc. odpowiedzi negatywnych, 26 proc. pozytywnych, 18 proc. - neutralnych), czy pomocy państwa dla ludzi w trudnej sytuacji materialnej (47 proc. odpowiedzi negatywnych, pozytywnych - 27 proc. 17 proc. uważa, że nie ma zmian).

Bilans zmian w odniesieniu do większości aspektów życia okazał się pozytywny (w przypadku 19 obszarów więcej jest osób oceniających zmiany, które się dokonały, za dobre). Jednak negatywne i pozytywne opinie o zadowoleniu Polaków z życia równoważą się: 39 proc. ankietowanych uważa, że zmiany poszły w złym kierunku, a 38 proc., że w dobrym. 18 procent badanych uważa, że sytuacja nie uległa zmianie.

Badanie wykonano 11-16 kwietnia 2014 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.