W Polsce brakuje rąk do pracy

W wielu sektorach pracodawcy borykają się ze znalezieniem kompetentnych pracowników. W branży IT deficyt przekracza nawet 30 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Polsce brakuje rąk do pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

1 lip 2014 10:00


Eksperci zapowiadają deficyt pracowników w Polsce. Z kolei Work Service wskazał 15 branż, w których w perspektywie 5-10 lat będzie największe zapotrzebowanie. Z danych wynika, że absolwenci informatyki, medycyny, energetyki, a także kierunków związanych z motoryzacją i nowymi technologiami nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy. Już dziś w tych branżach brakuje rąk do pracy.

Czytaj więcej na temat raportu Work Service: W jakich branżach maturzyści mogą liczyć na pracę w przyszłości?

- Mniej więcej na co trzecią ofertę pracy nie można znaleźć odpowiedniego kandydata. Oznaki deficytu są więc widoczne już dziś, choć obraz sytuacji na rynku pracy zaburza nadpodaż absolwentów kierunków humanistycznych - mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Czytaj też: Imigranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy

- Zatrudnia ich sektor usług biznesowych, który wprawdzie szybko rośnie i przyciąga kolejne inwestycje, ale niestety nie na taką skalę, by wykorzystać ten potencjał. Co roku trzeba by nie 20-30 tysięcy, ale co najmniej 100 tys. nowych miejsc pracy w centrach usług. Brakuje jednak fachowców - komentuje dla „Rz" Hanczarek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Adam 2014-07-02 23:47:48

No tak za 3000 PLN brutto zapewne brakuje.... W jakim celu ktoś takie bzdury pisze… Autora proszę o wskazanie nazwę, choć jednego pracodawcy mającego problem ze znalezieniem specjalisty…. Ciekawe ile zarabia ten spec, który potrafi określić zapotrzebowanie na pracowników za 15 lat. Proszę opublikować prognozy na ten rok zrobione 15 lat temu... Może być spory ubaw:)