PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W Polsce bezrobocie bez zmian. Wciąż niskie

  • Autor: PAP/JP
  • 6 paź 2022 7:15

Niskie bezrobocie coraz bardziej wpisuje się w obraz polskiej gospodarki. Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu września br. wyniosła 4,8 proc., a więc pozostała na niezmienionym poziomie - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W Polsce bezrobocie bez zmian. Wciąż niskie
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
REKLAMA

"Niskie bezrobocie coraz bardziej wpisuje się w obraz polskiej gospodarki. Najnowsze dane to potwierdzają. We wrześniu w urzędach pracy zarejestrowanych było 803 tys. bezrobotnych - o 3,9 tys. mniej niż w sierpniu tego roku. Po raz ostatni mniej bezrobotnych zarejestrowanych było w końcu lipca 1990 r." - poinformowała Maląg.

Czytaj też: To człowiek jest najważniejszym elementem zmiany technologicznej

Podała, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła aż o 116,8 tys. osób w porównaniu do stanu z końca lutego 2020 r., a więc sprzed pandemii COVID-19. "Trud ochrony miejsc pracy, który podjęliśmy w pandemii, przyniósł efekt" - zaznaczyła minister.

Jak wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w liczbie zarejestrowanych bezrobotnych w końcu września br. było 15,6 tys. bezrobotnych obywateli Ukrainy i stanowili oni 1,9 proc. ogólnej liczby bezrobotnych.

Czytaj też: Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Zniknie uciążliwy problem

"Wśród głównych znanych powodów rejestracji bezrobotnych w urzędach pracy we wrześniu 2022 r. wymienić należy zakończenie pracy z powodu upływu okresu, na jaki zawarta była umowa o pracę, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, bądź też za wypowiedzeniem ze strony pracownika lub pracodawcy" - przekazał resort.

"W minionym miesiącu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 96,3 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Szacujemy, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu września br. wyniosła 4,8 proc., a więc pozostała na niezmienionym poziomie" - mówiła Maląg.

Najniższe bezrobocie było w Wielkopolsce, najwyższe na Warmii i Mazurach

Jak podało MRiPS, stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu września 2022 r. kształtowała się w przedziale od 2,7 proc. w województwie wielkopolskim do 7,7 proc. w warmińsko-mazurskim.

"Nieustannie robimy wszystko, by jak najwięcej Polaków miało zatrudnienie za godziwą pensję. Dlatego zwiększamy minimalne wynagrodzenie, ograniczamy obciążenia fiskalne. To wymierne działania, które mają sprawić, że będziemy utrzymywać rynek pracy pod kontrolą i pozycję lidera wśród krajów UE" - podsumowała minister.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Polsce bezrobocie bez zmian. Wciąż niskie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA