PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W PKP Intercity o zarządzaniu wielopokoleniowym zespołem wiedzą wszystko

O zarządzaniu wielopokoleniowym zespołem, wyzwaniach, jakie to ze sobą niesie czy walce z luką pokoleniową rozmawiamy z Ewą Boguszewską, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi w PKP Intercity.

W PKP Intercity o zarządzaniu wielopokoleniowym zespołem wiedzą wszystko
Ewa Boguszewska, dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi, pełnomocnik zarządu w PKP Intercity (fot. PKP Intercity)
REKLAMA
  • PKP Intercity obecnie zatrudnia ponad 8 tysięcy pracowników. I choć najczęściej słyszymy o brakach kadrowych wśród maszynistów, to nie fachowcy z tej branży są dziś najpilniej poszukiwanymi.
  • Lider transportu dalekobieżnego poszukuje pracowników m.in. do drużyn pociągowych, zapleczy technicznych lub ekspertów w dziedzinie nowoczesnych technologii czy IT.
  • O tym, gdzie i w jaki sposób ich wyszukuje opowiedziała nam Ewa Boguszewska, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi w PKP Intercity.

W ciągu trzech lat mocno udało wam się obniżyć średnią wieku wśród maszynistów z około 50 lat (dokładnie 51 lat - dane z 2015 roku) do 44 lat (dane z 2018 roku). Jakimi działaniami to osiągnęliście?

Dbamy o stały napływ wykwalifikowanych specjalistów do spółki, nie tylko maszynistów. Zatrudniamy również techników, elektroników, mechaników znających nowoczesny tabor, informatyków, programistów, analityków. By to się udało, wprowadziliśmy długoterminowe założenia w temacie zarządzania zasobami ludzkimi. Uwzględniliśmy w nich rozwój oferty oraz ryzyko wynikające ze struktury demograficznej zawodów kolejowych. Realizujemy szereg działań, które mają na celu wsparcie młodych ludzi w budowaniu kariery zawodowej od podstaw poprzez naukę zawodu zapewniającego zatrudnienie, promocję zawodów kolejowych i odbudowę etosu kolejarza oraz zapewnienie wykwalifikowanej kadry na polskim rynku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ostatnich latach bardziej otworzyliśmy się na młodych pracowników i absolwentów różnych kierunków nauczania, których zachęcamy do pracy w PKP Intercity. Jesteśmy obecni m.in. na różnego rodzaju wydarzeniach - typu targi pracy, dni otwarte w szkołach itd. Regularnie odwiedzamy szkoły średnie techniczne, z którymi współpracujemy na różnych polach oraz w których spotykamy się z uczniami i prowadzimy warsztaty umożliwiające poszerzanie kwalifikacji zawodowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: W PKP Intercity o zarządzaniu wielopokoleniowym zespołem wiedzą wszystko

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jano 2019-09-15 01:54:50

    Kłamstwo! Jak jest naprawdę w zakresie zatrudnienia w PKP Intercity każdy może się przekonać wysyłając CV w odpowiedzi na ogłoszenie. Niech kandydat spróbuje, napisać, że ma 50 lat.. A i z młodszymy kandydatami nie jest lepiej. Panuje powszechnie opinia, że zanim pojawi się ogłoszenie na str. internetowej osoba do zatrudnienia jest już uzgodniona. Wcześniej daje cv i pod kątem tego jego cv konstruują ofertę prac.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA