W pierwszym półroczu inwestorzy SSE zadeklarowali utworzenie 20 tys. miejsc pracy

- Dzięki funkcjonowaniu SSE, Polska jest pierwszej trójce jeśli chodzi o przyciąganie nowych inwestorów, a rola stref jest nie do przecenienia - powiedział wicepremier Janusz Piechociński podczas konferencji podsumowującej działalność stref.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

W pierwszym półroczu inwestorzy SSE zadeklarowali utworzenie 20 tys. miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

21 paź 2014 20:00


- Także pierwsze półrocze było bardzo dobre. Wydaliśmy 438 zezwoleń, a inwestorzy zadeklarowali inwestycje rządu 22 mld zł i stworzenie 20 tys. miejsc pracy - stwierdził Piechociński.

Przyznał, że były obawy, że ten inwestycyjny wysyp w pierwszym półroczu mógł po części wynikać z niepewności co do przyszłości - od połowy roku Komisja Europejska zmieniła zasady udzielania pomocy publicznej. Teraz jednak niepewność znikła i zdaniem resortu gospodarki, drugie półrocze nie powinno być gorsze.

Czytaj też: Nowe przepisy dot. SSE: Minimum 400 miejsc pracy od inwestora w powiecie o niskim bezrobociu

Zmiana zasad udzielania pomocy publicznej w UE, zmienia również funkcjonowanie polskich stref. Wicepremier zapewnił, że rozporządzenie, które wprowadza nowe uregulowania jest już na finiszu prac. - Czekaliśmy z jego opracowaniem, aż Komisja Europejska przedstawi uzasadnienie do swoich przepisów - tłumaczył Piechociński.

Czytaj też: SSE mają być generatorem technologii i rozsadnikiem dobrej jakości miejsc pracy

Na jakim etapie jest rozporządzenie? - W przyszłym tygodniu wejdzie na obrady rządu - zapewniała Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki. Wyjaśniała, że resort finansów sugerował wprawdzie ograniczenie pomocy po 2016 roku, ale - jak stwierdziła wiceminister - argumenty resortu gospodarki, że w obecnej niepewnej sytuacji gospodarczej byłoby to posunięcie ryzykowne, mogące ograniczyć proces reinwestycji zostały uwzględnione. Dokument, który ma być przyjęty przez rząd już takich zapisów nie zawiera.

Dlatego, zdaniem resortu strefy mogą spokojnie myśleć o przyszłości i przyciągać nowych inwestorów. Planowane jest zresztą ich poszerzenie. Wicepremier Janusz Piechociński poinformował, że rozszerzone zostaną m.in. strefy: mielecka, tarnobrzeska, słupska, pomorska, starachowicka, kostrzyńsko-słubicka.

Zaznaczył jednak, że ze stref ekonomicznych mogą być jednocześnie wyłączane obszary, które jak dotychczas nie cieszyły się powodzeniem inwestorów - były źle przygotowane, lub nieatrakcyjne.

Piechociński podkreślił, że zmienia się charakter inwestycji w strefach. - Nie ma już mowy o prostym montażu. Inwestycje coraz częściej obejmują wysokie technologie, usługi dla biznesu - stwierdził Piechociński.

Kolejnym pozytywnym zjawiskiem, które będzie promowane przy dalszym funkcjonowaniu stref jest większe zaangażowanie małego i średniego biznesu. Niekoniecznie w formie bezpośrednich inwestycji małych i średnich firm w strefach (chociaż te oczywiście też są niewykluczone) ale także poprzez kooperację z obecnymi w SSE wielkimi koncernami.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.