W październiku wzrost zatrudnienia o 0,3 proc.

Jak podał w środę 18 listopada Główny Urząd Statystyczny, przeciętne zatrudnienie było w październiku 2015 r. wyższe o 1,1 proc. od zatrudnienia w październiku 2014 r. i wyniosło 5 608 mln. Tomasz Hanczarek, prezes Work Service przewiduje walkę o wykwalifikowanych fachowców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W październiku wzrost zatrudnienia o 0,3 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

18 lis 2015 14:49


Zatrudnienie w październiku w porównaniu do września wzrosło o 0,3 proc., a od początku roku o 0,2 proc. W okresie od stycznia do października 2015 r. zatrudnienie wzrosło o 1,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r.

Wynagrodzenia w październiku 2015 r. były o 1,3 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej, natomiast w okresie od stycznia do października 2015 r. były wyższe o 3,5 proc. niż w tym samym czasie 2014 r.

Ekonomiści szacowali, że w październiku wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 3,6 proc. w ujęciu rocznym, a zatrudnienie wzrosło o 1 proc. w ujęciu rocznym.

W ciągu całego 2016 r. ekonomiści oczekują spadku bezrobocia z 9,9 proc. do 9,3 proc.

 

- Październik rozpoczyna ostatni kwartał roku, w którym zwykle obserwujemy dwa silne trendy wpływające na rynek pracy. Z jednej strony kończą się prace sezonowe wykonywane w okresie letnim, co powoduje zmniejszenie zatrudnienia choćby w branży budowalnej czy rolnej. Z drugiej strony pojawiają się nowe rekrutacje do prac tymczasowych związanych z sezonem świąteczno-noworocznym - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

- Wzmożone zapotrzebowanie na dodatkowe ręce do pracy mają sektory logistyki, handlu i usług, działające w tym czasie na pełnych obrotach. Z naszych prognoz wynika, że polska gospodarka będzie potrzebowała w tegorocznym okresie świątecznym co najmniej 25 tys. dodatkowych pracowników. Powinno to w istotny sposób zbilansować wygaszanie części prac sezonu letniego, szczególne, gdy będziemy mieć do czynienia z łagodną zimą - dodaje.

Obok większej liczby miejsc pracy, w październiku mogliśmy zauważyć wzrost płac. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 4110,77 zł, co oznacza wzrost o 3,3 proc. rok do roku, a także wzrost w stosunku do minionego miesiąca.

- Rynek pracy w Polsce jest wydrenowany z pracowników. Pracodawcy skupili się w tym roku na rekrutowaniu i obsadzaniu nowopowstałych stanowisk - uważa Tomasz Hanczarek

Walka o fachowców

W I półroczu bieżącego roku w stosunku do analogicznego okresu 2014 r. o ponad 2,5 proc. wzrosło zatrudnienie w sektorze przetwórstwa przemysłowego, o ponad 3,5 proc. w informacji i komunikacji, o ponad 2 proc. w sektorze transportu i gospodarki magazynowej. Dodatkowe rekrutacje nie pociągnęły za sobą dynamicznego wzrostu wynagrodzeń, choć utrzymująca się deflacja zapewnia realnie większe zasoby w portfelach.

- Jestem jednak przekonany, że w kolejnym roku, który jeszcze bardziej umocni pozycję pracowników, więcej przedsiębiorstw zdecyduje się na podniesienie uposażeń, jak i poprawę pozostałych warunków zatrudnienia. Największa walka o wykwalifikowanych fachowców będzie toczyć się w branżach, których już dziś dotkliwie brakuje rąk do prac, takich jak informatyka, motoryzacja czy logistyka. W tych sektorach to wynagrodzenia będą głównym czynnikiem decydującym o atrakcyjności oferty zatrudnienia - przewiduje prezes Work Service.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.