W ogniu pytań rekrutera

- Jakbyś rozwiązał ten problem, gdybyś był z Marsa? - takie pytanie padło na jednej z rozmów rekrutacyjnych na stanowisko starszego menedżera rekrutacji w firmie Amazon.com.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W ogniu pytań rekrutera

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

19 wrz 2013 18:08


Portal Pracuj.pl zapytał polskich rekruterów, o co najszęściej pytają na rozmowach kwalifikacyjnych. Do najpopularniejszych należały pytania związane z powodami zmiany pracy, motywacją pracowników do pracy na danym stanowisku, powody, dla których kandydat chciałby pracować akurat w tej firmie, a także pytania o jego oczekiwania - również finansowe czy dotychczasowe sukcesy zawodowe.

Nie oznacza to jednak, że padają tylko pytania szablonowe. Ankietowani HR-owcy wśród pytań, które często zadają kandydatom, podali na przykład takie: "Proszę sobie przypomnieć swoich poprzednich szefów i odpowiedzieć na pytanie, jakiego szefa nie chciałby/chciałaby Pan/Pani spotkać u nas?" albo "Jakie cechy sprawiają, że uważa Pan/i kogoś za dobrego szefa?" czy "Od czego zacząłby/zaczęłaby Pan/Pani swój pierwszy dzień w nowej pracy, na nowym stanowisku?".

Rozmowa kwalifikacyjna to jednak również okazja dla kandydata by przepytać pracodawcę, jednak wielu z nich nie korzysta z tej możliwości, obawiając się, że zbytnia dociekliwość wpłynie negatywnie na ich obraz w oczach rekrutującego.

- Rozmowa kwalifikacyjna w naszej firmie zawsze jest dialogiem. Zależy nam nie tylko na tym, aby uzyskać jak najwięcej informacji o kandydacie, ale również na tym, aby miał on jasny obraz tego, czego od niego wymagamy i co możemy mu zaproponować, jako pracodawca. Dlatego zawsze zachęcamy do zadawania pytań - mówi Marzena Dalka, menedżer HR w 4LIfeDirect.

Wyrazem szacunku dla kandydata jest również dobre przygotowanie się rekrutera do takiej rozmowy i traktowanie każdego, kto na nią przychodzi indywidualnie.

- Warto w każdym kandydacie, którego zaprosiliśmy na spotkanie dostrzec szansę dla firmy, którą reprezentujemy, a nie petenta. Takie nastawienie jest szansą dla firmy na jego lepsze poznanie, a w końcu na podjęcie trafnej decyzji o zatrudnieniu - dodaje Julia Matulewicz, konsultant eRecruitera, zajmująca się tematyką Candidate Experience w procesie rekrutacji, czyli dbaniem o wrażenia i opinie kandydatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.