×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W ofertach przebierają jak w ulęgałkach. Taka praca to jedna wielka przyjemność

Z danych PARP wynika, że w Polsce jest 16 milionów graczy, a pod względem generowanych przychodów (ponad pół miliarda euro, z czego sam eksport generuje blisko 96 proc. tej kwoty) znajdujemy się na 20. miejscu na świecie. Rozkwit sektora gamedev (tworzącego gry wideo) oznacza rosnący popyt na specjalistów tej branży.

W ofertach przebierają jak w ulęgałkach. Taka praca to jedna wielka przyjemność
Konkurencja w IT jest coraz większa - specjalistów brakuje, a walka o najlepszych się zaostrza (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W Polsce w sektorze gamedev działa nieco ponad 400 firm i już teraz zatrudniają ok. 10 tys. pracowników. To programiści gier, graficy, testerzy, scenarzyści, dźwiękowcy czy kompozytorzy.
  • Ubiegły rok bez wątpienia, był dla branży gamedev bardzo dobrym okresem. Liczba graczy na całym świecie wyniosła ponad 2 mld użytkowników, zwiększyły się również przychody studiów gamingowych.
  • Firmy gamingowe nieustannie rozwijają się i chcą powiększać zespoły o kolejne osoby.

Marcin Kwaśnica, prezes Cherrypick Games potwierdza, że pandemia i wprowadzony wraz z nią przymusowy lockdown w 2020 r. spowodowały, że zamknięci w domach użytkownicy komputerów i smarfonów zaczęli częściej i więcej korzystać z tych urządzeń zarówno w pracy, jak i wolnym czasie.

- W II i III kwartale 2020 r. nowe trendy w zakresie komunikacji oraz rozrywki były odczuwalne, ale to IV kwartał okazał się okresem prawdziwej eksplozji aktywności on-line. Wśród użytkowników i grup docelowych dominowali odbiorcy, którzy wcześniej nie korzystali z cyfrowej rozrywki. Potwierdzają to liczby, np. w zakresie nowych kanałów na Youtube czy Twitchu. Wraz z pandemią zwiększyło się również zainteresowanie e-sportem oraz grami ogólnie.

- Ubiegły rok bez wątpienia był dla branży gamedev bardzo dobrym okresem. Liczba graczy na całym świecie wyniosła ponad 2 mld użytkowników, zwiększyły się również przychody studiów gamingowych. Ze względu na wzrost zainteresowania branżą gier, pojawiło się na rynku polskim wielu nowych producentów tej formy rozrywki – komentuje Marcin Kwaśnica.

W podobnym tonie wypowiada się Paweł Dywelski, prezes Demolish Games. Jego zdaniem z jednej strony z powodu pandemii ucierpiała sprzedaż gier w sklepach stacjonarnych. Jak jednak dodaje, nawet przed pandemią coraz mniej osób kupowało je w ten sposób. Z drugiej strony pandemia w pozytywny sposób wpłynęła na branżę gier – z powodu konieczności pozostania w domach i w wielu przypadkach również zwiększenia się ilości wolnego czasu, zainteresowanie grami wzrosło.

- Według zebranych informacji sprzedaż gier w trakcie pandemii znacznie się poprawiła. Produkcja nowych tytułów nieznacznie spadła, gdyż wiele zespołów musiało przestawić się na pracę zdalną, co ze względu na charakterystykę pracy mimo wszystko było łatwiejsze niż w innych branżach – ocenia Paweł Dywelski.

Sektor gamedev kwitnie

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: W ofertach przebierają jak w ulęgałkach. Taka praca to jedna wielka przyjemność
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Sendev 2021-05-07 15:45:03

    A jak ten specjalista pracujący (ciekawe określenie na kontrakt z firmą) w formule B2B przekracza 30tkę to znika z rynku...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA