W Małopolsce bezrobocie spada, a pracodawcy wciąż chcą zatrudniać. Kogo i gdzie? Sprawdź

Od lutego nieprzerwanie ubywa bezrobotnych w Małopolsce. Optymizmem napawa fakt, że w porównaniu do poprzedniego roku, do urzędów pracy napłynęło mniej klientów, a PUP-y dysponowały większą liczbą ofert pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Małopolsce bezrobocie spada, a pracodawcy wciąż chcą zatrudniać. Kogo i gdzie? Sprawdź

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

19 sie 2014 10:43


Na koniec czerwca 2014 r. stopa bezrobocia w województwie małopolskim wynosiła 10,4 proc., co oznacza czwarte najlepsze miejsce w Polsce. W tym samym czasie, w całym kraju wskaźnik utrzymywał się na poziomie 12,1 proc. Spadek bezrobocia w Małopolsce jest odnotowywany nieprzerwanie od lutego.

Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji prognozuje, iż w najbliższym czasie, najbardziej poszukiwanymi pracownikami będą diagności samochodowi, szefowie kuchni, kierowcy ciężarówek oraz księgowi. Na poziomie powiatów, zawodów deficytowych jest więcej i są bardziej zróżnicowane – oceniają doradcy ds. zatrudnienia Ingeus.

Czytaj też: Sadowski: bezrobocie w Polsce jest zjawiskiem sztucznym

– Małopolski rynek pracy w porównaniu do innych regionów Polski, wypada bardzo dobrze. Niższą stopę bezrobocia odnotowały tylko Wielkopolska, Mazowsze i Śląsk. Oczywiście, okres letni zawsze przynosi nowe miejsca zatrudnienia, dzięki pracom sezonowym - mówi Katarzyna Halik, menedżer Centrum Pracy Ingeus w Nowym Sączu.

Czytaj też: MPiPS: Polska wśród liderów spadku bezrobocia w Unii Europejskiej

- Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na pracowników, to najwięcej pracodawców zgłasza się do nas w poszukiwaniu wykwalifikowanych techników, jak spawacze, operatorzy maszyn, czy inżynierowie oraz kierowcy. Zaobserwowaliśmy również, że branża gastronomiczna ma duże zapotrzebowanie kadrowe. Z tym, że nie jest to pomoc kuchenna, a raczej kucharz i szef kuchni – dodaje. 

Według prognozy małopolskiego Barometru Zawodów, zapotrzebowanie na pracowników w Nowym Sączu i okolicznych powiatach będzie również dotoczyć takich zawodów jak lekarz, kierownik budowy, psycholog, czy księgowy.

Małopolska to region dużej mobilności, jeśli chodzi o poszukiwanie pracy, co również wpływa na niskie wskaźniki bezrobocia. Dobrym przykładem jest wschodnia część województwa, np. powiaty tarnowski i gorlicki, w których odnotowane są znaczne spadki ludności.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.