Luty to drugi miesiąc z rzędu, kiedy liczba ogłoszeń o pracę w internecie spadała - wynika z opublikowanego w środę (10 marca) Barometru Ofert Pracy. Wskaźnik spadł z 249,0 punktów styczniu do 242,3 punktów w lutym.
Najwyższe bezrobocie jest w województwie warmińsko-mazurskim (10,7 proc.), podkarpackim (9,4 proc.) i kujawsko-pomorskim (9,3 proc.), najniższe - w województwach wielkopolskim (4 proc.), śląskim (5,2 proc.) i mazowieckim (5,4 proc.).
- Trudną sytuację na rynku pracy województwa warmińsko-mazurskiego może w najbliższych tygodniach i miesiącach pogarszać duża liczba stwierdzanych na tym terenie zachorowań na COVID-19 oraz zapowiadane lokalne zaostrzenie obowiązujących ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną. Wzrost bezrobocia pomiędzy styczniem a lutym był obserwowany w większości województw. Do wyjątków należą opolskie (spadek o -0,1 proc.) i lubuskie (spadek o -0,3 proc.) - komentowała dane Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy w Konfederacji Lewiatan.
Z BOP wynika, że w lutym spadek liczby ogłoszeń o pracę miał miejsce w każdym województwie. Najmniejszy w woj. śląskim, lubuskim oraz warmińsko-mazurskim. Gorzej było w woj. łódzkim, mazowieckim oraz podlaskim.
Wśród szerokich grup ofert pracy redukcja wakatów wystąpiła wszędzie. Mniejszy od średniej krajowej spadek wystąpił w przypadku ofert skierowanych do przedstawicieli zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych, zaś wyraźnie większy w przypadku ofert pracy fizycznej. W grupie zawodów związanych z wykształceniem w naukach ścisłych wpływ na liczbę ofert pracy miała praca zdalna. Liczba ofert pracy skierowanych do przedstawicieli zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych, w lutym spadła w większości kategorii.
- Wzrost notujemy w przypadku call center, bankowości, obsługi klienta oraz administracji biurowej. W pozostałych kategoriach w relacji do stycznia sytuacja się pogorszyła. Największe relatywne spadki odnotowaliśmy w doradztwie oraz branży ubezpieczeniowej - wskazują Robert Pater i Herman Cherniaiev, współautorzy BOP.
Analiza BIEC pokazała, że w przypadku osób rozpoczynających karierę naukową najłatwiej było starać się o stanowisko stażysty dla absolwentów kierunków związanych z zasobami ludzkimi, administracją biurową oraz ekonomią. Najtrudniej z pracą bez doświadczenia było w call center, branży ubezpieczeniowej oraz nieruchomościach.
W większości obserwowanych kategorii odsetek ofert pracy nie wymagającej doświadczenia zawodowego w okresie epidemii oscylował na zbliżonym poziomie do tego sprzed epidemii. Wyraźny spadek odnotowano z kolei dla branży bankowej oraz marketingu. Osoby z niewielkim doświadczeniem zawodowym najłatwiej mogły pozyskać pracę w call center, administracji biurowej oraz ekonomii. Nieco trudniej z pracą było w nieruchomościach oraz działach związanych ze sprzedażą. Dla przedstawicieli prawa, branży ubezpieczeniowej oraz zasobów ludzkich od maja ubiegłego roku widoczny jest wzrost odsetka takich ofert.
Z kolei, specjalistom najczęściej oferowano pracę w obsłudze klienta oraz prawie. W tej ostatniej kategorii ma miejsce spadek tego odsetka od połowy ubiegłego roku. Dla pracowników z wieloletnim doświadczeniem najwięcej ogłoszeń zatrudnienia jest w public relations, doradztwie oraz finansach. Wyraźny wzrost odsetka wakatów dla starszych specjalistów w ciągu ostatnich 10 miesięcy obserwowano w doradztwie oraz marketingu.
Praca w logistyce nawet bez doświadczenia
Autorzy analizy zwracają uwagę, że wśród grupy obejmującej oferty pracy dla absolwentów studiów z zakresu nauk ścisłych i inżynieryjnych w lutym odnotowano wzrost liczby ofert pracy w kilku kategoriach. Najwięcej przybyło ich w działach związanych z badaniami i rozwojem, branży budowlanej oraz e-commerce. Spadek wystąpił w branży energetycznej, działach firm związanych z produkcją oraz programowaniem.
- Pod względem poziomów stanowisk, dla stażystów najbardziej przyjazną z punktu widzenia możliwości zatrudnienia była kategoria ochrony środowiska oraz produkcji. Na stanowisko stażysty pracodawcy z tej kategorii rzadziej poszukiwali jednak pracowników niż w kategorii nauk społecznych. Pracownikom z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym najłatwiej starać się o pracę w IT-administracji oraz e-сommerce. W tych kategoriach, jak również w ochronie środowiska, produkcji oraz inżynierii od połowy ubiegłego roku odsetek takich ofert wyraźnie wzrósł, choć był średnio niższy niż w zawodach z zakresu nauk społecznych - wskazują autorzy BOP.
Natomiast specjaliści najczęściej poszukiwani byli w zawodach związanych z badaniami i rozwojem, zaś starsi specjaliści dodatkowo w szeroko pojętej informatyce. W zawodach usługowych w lutym ofert pracy było nieco więcej niż w styczniu w kategoriach ofert dot. logistyki oraz edukacji. Spadek liczby wakatów miał miejsce z kolei w branży zdrowotnej oraz medialnej.
- Odsetek ofert pracy na stanowiska nie wymagające doświadczenia zawodowego był najwyższy w logistyce. W usługach trudniej jednak było o pracę stażysty niż w pozostałych kategoriach ofert pracy. Ponadto od roku odsetek ten nie wykazuje tendencji, oscylując wokół zbliżonej wartości. Największy odsetek ofert pracy na stanowisko młodszego specjalisty notujemy w branży medialnej oraz reklamie. W tych kategoriach odsetek tych ofert dodatkowo wzrósł w porównaniu do stycznia br. Specjalistów najczęściej poszukiwano w zawodach związanych grafiką, a także w branży zdrowotnej oraz edukacyjnej - podsumowują autorzy BOP.
KOMENTARZE (1)